Центральна міська публічна бібліотека ім. М. Горького
Довідково-інформаційний сектор
Шановні користувачі!
У Констянтинівці біля півтора десятка братських могил і місць пам'яті часів Великої Вітчизняної війни. Над кожним шефствують організації, підприємства, школи. Поклавши руку на серце, визнаємо: окупити наш борг перед полеглими неможливо нічим. Мі можемо тільки зберігати про їх вічну вдячну пам'ять. У цьому році виповнюється 35 років з дня встановлення одного з таких пам’ятників – “Меморіалу воїнам, які загинули звільняючи наше місто від фашистів”. Пам'ятник знаходиться в сквері біля школи № 7.
Пропонуємо Вашій увазі краєзнавче бібліографічне дослідження “Про пам'ятник нашого міста - Меморіал воїнам, які загинули звільняючи місто від фашистів”, яку складено на основі бібліографічних джерел Центральної міської публічної бібліотеки ім. М. Горького.
Після ознайомлення з інформацією, Ви можете замовити книги та статті, які Вас зацікавили в читальному залі нашої бібліотеки.
За довідками звертатись:
85113
м. Костянтинівка Донецької області
б/р Космонавтів, 11
тел. /факс(06272) 6-16-70
e-mail: konstlib@ukr.net
Перша надія на звільнення з'явилася в константинівців уже на початку 1943 року. Наші війська звільнили ряд населених пунктів у Донбасі: Лозову, Слов'янськ, Краматорськ. Танкісти з 4-го гвардійського корпусу вірвалися на південно-західну окраїну міста Новоселовку з боку Дружківки. Але їх зустріли сильна артилерійська й авіаційна відсіч ворога. У цьому бої загинуло 27 воїнів-танкістів і десантників. У лютий мороз їх підібрали з бойовища жителі - патріоти й поховали. А після звільнення міста останки радянських солдатів перепоховали в братській могилі на Новоселовском цвинтарі.
У січні 1942р. у великий мороз поліцаї й жандарми зігнали до комендатури більшу групу проживаючих у місті громадян єврейської національності. У них відібрали цінності, насильно занурили в машини й вивезли на північно-західну окраїну Костянтинівки, де всіх розстріляли. Цілими родинами, не щадячи дітей і старих. Дотепер у народі називають цю балку «Єврейською». Тільки в одному зі збережених списків розстріляних значиться більше п'ятисот прізвищ. А всього в ярах Сергієвської балки спочивають останки близько 5000 чоловік. Після війни тут був установлений скромний пам'ятник, над яким сьогодні шефствують керування водопровідно-каналізаційного господарства, хлопці з ОШ N16 і єврейський благодійний фонд « Хесед-Голда».
Після боїв 6 вересня 1943 року в сквер Шевченко доставили й поховали в братській могилі танкістів, що загинули при звільненні міста. Поруч із полеглими бійцями на постаменті встановили їхню бойову техніку - прославлений танк Т-34. Старожили й понині пам'ятають ці події, розповідають про них молоді. Наприкінці дня 5 вересня 1943 року 135-я танкова бригада, який командував підполковник Михайло Захарович Безнощенко, завершивши звільнення Артемівська, одержала наказ опанувати Костянтинівку і врятувати місто, тому що гітлерівці приступилися до його знищення. Трохи розвідників і взвод автоматників-десантників зав'язали бій на вулицях і вели його до підходу головних сил. Майже всю ніч тривала жорстока битва, билися за кожний будинок, вулицю. І вже у вечірньому випуску Совінформбюро, пролунало, що 6 вересня 1943 року Костянтинівка повністю звільнена від німецько-фашистських окупантів...
Постоїмо біля кам'яних плит, ушануємо пам'ять полеглих воїнів мінутою мовчання.
(Тридцять п'ять років тому в сквері біля школи №7 над
могилами воїнів-визволителів був установлений меморіал і запалений вічний
вогонь.)
Сучасний вид меморіал одержав в 1974 році. У переддень святкування 30-річчя звільнення України був установлений і відкритий новий пам'ятник з базальту. Над ним працював відомий грузинський скульптор В. А. Чумбуридзе. Він і зараз викладає в Тбіліській академії мистецтв.
Сам пам'ятник являє собою скульптурну композицію, в основу якої покладена ідея нерушимої дружби радянських народів, що повстали на боротьбу з німецько-фашистськими загарбниками, їхні єдності й прагнення до перемоги над загальним ворогом. Комплекс складається зі скульптури жінки з автоматом у руках, що символізує Батьківщину-Мати, а також фігури пораненого бійця, що підтримує його воїна й уклінного солдата, що дає клятву на могилі товаришів. По обидва боки від пам'ятника розташовані 33 могили воїнів, на яких покладені прямокутні мармурові надгробки з іменами загиблих. Група могил оточена із двох сторін невисокими панелями, на правій з них прикріплена чорна мармурова меморіальна дошка.
У відкритті меморіалу брали участь 1-й секретар ГК КПУ Євген Корягин, голова Костянтинівського міськвиконкому Микола Мотін і його заступник Юрій Половців, Почесний громадянин міста генерал-майор Михайло Безнощенко, Герой Соцтруда, працівник хімзаводу Сергій Беліков, група солдатів і офіцерів 135-й танкової бригади, що звільняла місто, а також представники трудових колективів і громадських організацій, родичі похованих тут солдатів.
В урочистій обстановці з пам'ятника зняли покривало, потім запалили Вічний вогонь. Його взяли в пам'ятника 13-ти розстріляним робітником пляшкового заводу, а доставив смолоскип на бронетранспортері командир батальйону Кайтан Олександрович Савицький, що одним з перших увірвався в Костянтинівку в ніч із п'ятого на шосте вересня 1943 року. Солдати 135-й танкової бригади дали залп. А ветерани ВОВ обсадилися меморіалу дерева, оформивши алею слави.
На торжестві були присутні й московські журналісти: газетярі й телевізійники. Керував зйомками полковник Микола Глухів (Почесний громадянин нашого міста, командир 23-го танкового корпуса, до складу якого входила 135-ая танкова бригада). Пізніше був створений фільм, у який вмонтували кадри військової хроніки, зроблені при звільненні міста. В 1983 році цей фільм у двох екземплярах подарували нашому місту. Коли його демонстрували на кіноекранах Костянтинівки, глядачі плакали...
І хоча сьогодні в могил не горить Вічний вогонь (його умовно запалюють тільки по святах, опускаючи в нішу палаючі свічі), він - у серцях вдячних костянтинівців, які пам'ятають кожного з 187-мі воїнів, що склали своїх голів за наше місто.
Статті:
Шередека В. В память освободителям /В.Шередека //Знамя индустрии. - 2009. - 23 июля. - С.3.
Сытник Е. Сохранить культурное наследие /Е.Сытник //Знамя индустрии. - 2009. - 26 мая. - С.1.
Сытник Е. На братских могилах не ставят крестов /Е. Сытник //Знамя индустрии. - 2005. - 8 сентября. - С.3.
Мы этой памяти верны. Митинг у мемориала погибшим винам в районе ОШ №7. //Знамя индустрии. - 1983. - 7 сентября.
Слава тебе, воин – освободитель. Открытие памятника воинам, погибшим при освобождении Константиновки //Знамя индустрии. - 1975. - 15 октября. - С.2.
Книги:
63.3(4УКР-4Дон)
К64 Константиновка: Очерки об истории города. - Донецк: Донбасс, 2005. - 136с.
63.3(4УКР-4Дон)
Н15 Навечно в памяти потомков: Рассказы, воспоминания, очерки о Великой Отечественной войне. - Донецк: АЛАН, 2005. - 284с.
63.3(2укр-4
Дон)
Памятные места Донбасса. Путеводитель. - Донецк: Донбасс, 1984. - 240с.
76.12
С48 Слово, творящее добро. Журналисты Константиновки о себе, своей профессии, о событиях, о встречах с интересными людьми. - Донецк: Аллан, 2004. - 440 с.
Шановні користувачі! Використовуйте інформаційні ресурси нашої бібліотеки.
Інтернет-центр працює для Вас. Звертайтесь до сайту нашої бібліотеки: http://konstlib.net
Краєзнавче бібліографічне дослідження підготувала провідний бібліограф довідково-інформаційного сектору Шпакова Н. М.