,
Ми в youtube

Ми в facebook

Ми в instagram

Ми в twitter

Ми в смартфоні

Наше опитування
Як ви вважаєте, чи потрібна нашій громаді бібліотека?
Так
Ні
Не знаю
Інше


Показати усі опитування
Архів новин сайту
Січень 2025 (8)
Грудень 2024 (10)
Листопад 2024 (12)
Жовтень 2024 (20)
Вересень 2024 (42)
Серпень 2024 (30)
«    Січень 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Наша адреса:

Костянтинівська центральна міська бібліотека знаходиться за адресою:
85113 м. Костянтинівка Донецької області
б/р Космонавтів, 11
тел. /факс(06272) 6-16-70
e-mail: konstlib(dog)ukr.net

Літній графік роботи с 1 липня по 31 серпня: бібліотека працює с 10:00 до 18:00. Вихідні - неділя, понеділок.

Проїзд від залізничного вокзалу автобусом №1,2,6 до зупинки "Універсам"

Банківські реквізити бібліотеки:

Рахунок № 35425007003007
УДК у Донецькій області
МФО 834016
Код організації (ЄДРПОУ) 00183816

 

Форум
Фотоальбом
Оголошення

Краєзнавче бібліографічне дослідження

Центральна міська  публічна бібліотека ім. М. Горького

Довідково-інформаційний сектор

Краєзнавче бібліографічне дослідження “Про пам'ятник нашого міста - Меморіал воїнам,  які загинули звільняючи місто від фашистів” (35 років з дня встановлення) 

Шановні користувачі!

У Констянтинівці біля півтора десятка братських могил і місць пам'яті часів Великої Вітчизняної війни. Над кожним шефствують організації, підприємства, школи. Поклавши  руку на серце, визнаємо: окупити наш борг перед полеглими неможливо нічим. Мі можемо тільки зберігати про їх вічну вдячну пам'ять. У цьому  році виповнюється  35 років з дня встановлення одного з таких пам’ятників – “Меморіалу воїнам, які загинули  звільняючи наше місто від фашистів”. Пам'ятник знаходиться в сквері біля школи № 7.

 

Пропонуємо Вашій увазі  краєзнавче  бібліографічне дослідження “Про пам'ятник нашого міста - Меморіал воїнам,  які загинули звільняючи місто від фашистів”, яку складено на основі бібліографічних джерел Центральної міської публічної бібліотеки ім. М. Горького.

Після ознайомлення з інформацією,  Ви можете замовити  книги та статті, які Вас зацікавили  в читальному залі нашої бібліотеки. 

За довідками звертатись:

85113

м. Костянтинівка Донецької області

б/р Космонавтів, 11

тел. /факс(06272) 6-16-70

e-mail: konstlib@ukr.net


На братських могилах не ставлять хрестів

Перша надія на звільнення з'явилася в константинівців уже на початку 1943 року. Наші війська звільнили ряд населених пунктів у Донбасі: Лозову, Слов'янськ, Краматорськ. Танкісти з 4-го гвардійського корпусу вірвалися на південно-західну окраїну міста Новоселовку з боку Дружківки. Але їх зустріли сильна артилерійська й авіаційна відсіч ворога. У цьому бої загинуло 27 воїнів-танкістів і десантників. У лютий мороз їх підібрали з бойовища жителі - патріоти й поховали. А після звільнення міста останки радянських солдатів перепоховали в братській могилі на Новоселовском цвинтарі.


Сергієвська балка

У січні 1942р. у великий мороз поліцаї й жандарми зігнали до комендатури більшу групу проживаючих у місті громадян єврейської національності. У них відібрали цінності, насильно занурили в машини й вивезли на північно-західну окраїну Костянтинівки, де всіх розстріляли. Цілими родинами, не щадячи дітей і старих. Дотепер у народі називають цю балку «Єврейською». Тільки в одному зі збережених списків розстріляних  значиться більше п'ятисот прізвищ. А всього в ярах Сергієвської балки спочивають останки близько 5000 чоловік. Після війни тут був установлений скромний пам'ятник, над яким сьогодні шефствують керування водопровідно-каналізаційного господарства, хлопці з ОШ N16 і єврейський благодійний фонд « Хесед-Голда».

Після боїв 6 вересня 1943 року в сквер Шевченко доставили й поховали в братській могилі танкістів, що загинули при звільненні міста. Поруч із полеглими бійцями на постаменті встановили їхню бойову техніку - прославлений танк Т-34. Старожили й понині пам'ятають ці події, розповідають про них молоді. Наприкінці дня 5 вересня 1943 року 135-я танкова бригада, який командував підполковник Михайло Захарович Безнощенко, завершивши звільнення Артемівська, одержала наказ опанувати Костянтинівку і врятувати місто, тому що гітлерівці приступилися до його знищення. Трохи розвідників і взвод автоматників-десантників зав'язали бій на вулицях і вели його до підходу головних сил. Майже всю ніч тривала жорстока битва, билися за кожний будинок, вулицю. І вже у вечірньому випуску Совінформбюро, пролунало, що 6 вересня 1943 року Костянтинівка повністю звільнена від німецько-фашистських окупантів...

Постоїмо біля кам'яних плит, ушануємо пам'ять полеглих  воїнів мінутою мовчання.

 На згадку про визволителів

(Тридцять п'ять років тому в сквері біля школи №7 над могилами воїнів-визволителів був установлений меморіал і запалений вічний вогонь.)
У вересні 1943 року Костянтинівку звільнили від німецьких окупантів. На той момент у сьомій школі розташовувався госпіталь для поранених. Бійців, які не вдалося виходити, ховали недалеко від цього будинку. Усього утворилося 33 могили. На кожній установили таблички з іменами    й    званнями загиблих. Потім нa цьому місці з'явився скромний пам'ятник.

Сучасний вид меморіал одержав в 1974 році. У переддень святкування 30-річчя звільнення України був установлений і відкритий новий пам'ятник з базальту. Над ним працював відомий грузинський скульптор В. А. Чумбуридзе. Він і зараз викладає в Тбіліській академії мистецтв.

Сам пам'ятник являє собою скульптурну композицію, в основу якої покладена ідея нерушимої дружби радянських народів, що повстали на боротьбу з німецько-фашистськими загарбниками, їхні єдності й прагнення до перемоги над загальним ворогом. Комплекс складається зі скульптури жінки з автоматом у руках, що символізує Батьківщину-Мати, а також фігури пораненого бійця, що  підтримує його воїна й уклінного солдата, що дає клятву на могилі товаришів. По обидва боки від пам'ятника розташовані 33 могили воїнів, на яких покладені прямокутні мармурові надгробки з іменами загиблих. Група могил оточена із двох сторін невисокими панелями, на правій з них прикріплена чорна мармурова меморіальна дошка.

У відкритті меморіалу брали участь 1-й секретар ГК КПУ Євген Корягин, голова Костянтинівського міськвиконкому Микола Мотін і його заступник Юрій Половців, Почесний    громадянин    міста генерал-майор  Михайло Безнощенко, Герой Соцтруда, працівник хімзаводу Сергій Беліков, група солдатів і офіцерів 135-й танкової бригади, що звільняла місто, а також представники трудових колективів і громадських організацій, родичі  похованих  тут солдатів.

В урочистій обстановці з пам'ятника зняли покривало, потім запалили Вічний вогонь. Його взяли в пам'ятника 13-ти розстріляним робітником пляшкового заводу, а доставив смолоскип на бронетранспортері командир батальйону Кайтан Олександрович Савицький, що одним з перших увірвався в Костянтинівку в ніч із п'ятого на шосте вересня 1943 року. Солдати 135-й танкової бригади дали залп. А ветерани ВОВ обсадилися меморіалу дерева, оформивши алею слави.

На торжестві були присутні й московські журналісти: газетярі й телевізійники. Керував зйомками полковник Микола Глухів (Почесний громадянин нашого міста, командир 23-го танкового корпуса, до складу якого входила 135-ая танкова бригада). Пізніше був створений фільм, у який вмонтували кадри військової хроніки, зроблені при звільненні міста. В 1983 році цей фільм у двох екземплярах подарували нашому місту. Коли його демонстрували на кіноекранах Костянтинівки, глядачі плакали...

І хоча сьогодні в могил не горить Вічний вогонь (його умовно запалюють тільки по святах, опускаючи в нішу палаючі свічі), він - у серцях вдячних костянтинівців, які пам'ятають кожного з 187-мі воїнів, що склали своїх голів за наше місто.

 Література, використана при складанні краєзнавчого дослідження.

Статті:

Шередека В. В память освободителям /В.Шередека //Знамя индустрии. - 2009. - 23 июля. - С.3.

Сытник Е. Сохранить культурное наследие /Е.Сытник //Знамя индустрии. - 2009. - 26 мая. - С.1.

Сытник Е. На братских могилах не ставят крестов /Е. Сытник //Знамя индустрии. - 2005. - 8 сентября. - С.3.

Мы этой памяти верны. Митинг у мемориала погибшим винам в районе ОШ №7. //Знамя индустрии. - 1983. - 7 сентября.

Слава тебе, воин – освободитель. Открытие памятника воинам, погибшим при освобождении Константиновки //Знамя индустрии. - 1975. - 15 октября. - С.2.


Книги:

63.3(4УКР-4Дон)                                

К64      Константиновка: Очерки об истории города. - Донецк: Донбасс, 2005. - 136с.            

63.3(4УКР-4Дон)                                

Н15       Навечно в памяти потомков: Рассказы, воспоминания, очерки о Великой Отечественной войне. - Донецк: АЛАН, 2005. - 284с.                                 


63.3(2укр-4 Дон)

Памятные места Донбасса. Путеводитель. - Донецк: Донбасс, 1984. - 240с.                                              

76.12        

С48         Слово, творящее добро. Журналисты Константиновки о себе, своей профессии, о событиях, о встречах с интересными людьми. - Донецк: Аллан, 2004. - 440  с.      

Шановні користувачі! Використовуйте інформаційні ресурси нашої бібліотеки. 

Інтернет-центр  працює для Вас. Звертайтесь до сайту нашої бібліотеки: http://konstlib.net

Краєзнавче бібліографічне дослідження  підготувала провідний бібліограф довідково-інформаційного  сектору  Шпакова Н. М.

 

 



Обсудить на форуме