Неможливо знайти у минулому України якесь інше явище, яке б так глибоко і різнопланово вплинуло на історичну долю всього українського народу, як українське козацтво. День Українського козацтва традиційно святкується 14 жовтня - на свято Покрову Пресвятої Богородиці. Це свято особливо шанувалося Східною Церквою. У його основу покладений переказ про явлення Божої Матері у Влахернському храмі в Константинополі у 910 році. Під час цього явлення Богородиця розкинула над віруючими білий покрив (омофор) і промовила молитву про порятунок світу від бід і страждань. Оскільки на Русі Богородиця вважалася покровителькою землеробів, це свято широко відзначалось серед селян, увібравши у себе багато обрядів давніх слов'ян із осіннього циклу в ознаменування закінчення польових робіт. Хоча переказ пов'язаний із Візантією, до грецького церковного календаря Покров не увійшов, проте був прийнятий і затверджений на Русі, завдяки князю Андрію Боголюбському, синові Юрія Долгорукого. За народними прикметами, саме на Покрову випадає перший сніг, а неодружені дівчата саме в цей час молилися про швидке заміжжя, вважаючи, що білий покров - це той самий омофор, яким Небесна цариця покриває землю і захищає її від бід.
Свято Покриву співпадає із Днем українського козацтва. Це свято всієї нації, кожного українця. Адже всі ми є повноправними спадкоємцями козацької славиі. Як зазначив голова держави В. Ющенко, "цього року ми святкуємо 360-у річницю початку Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Результатом переможного козацького повстання стало створення незалежної держави, прямим нащадком якої є сьогоднішня Україна. Український народ століттями плекав славні козацькі традиції. У часи бездержавності він завжди пов'язував свої мрії про визволення з козацтвом. Гордий дух лицарів-запорожців став стрижнем української національної ментальності, він давав нам снаги вистояти, надихав на боротьбу й вів до перемоги ", - зазначив у своєму виступу Президент України.
В цей день в ЦМПБ ім. М. Горького було проведено День Українського козацтва “Мудрість козацької доби”. Напередодні свята учні 6-а класу ЗОШ №3 (учитель Боюс С. В.) на абонементі для юнацтва прийняли участь у масовому заході – виховній патріотичній годині “Козацька слава”. Традиційну екскурсію по бібліотеці провели провідний бібліотекар абонементу для юнацтва Л. В. Ганнич та О. В. Безногова. З оглядом Інтернет-сайтів дітей познайомила провідний бібліограф мережевих ресурсів Інтернет-центру Т. Маяк. Учні прослухали історію розвитку українського козацтва, про його оригінальний соціально-політичний, своєрідний побут, традиції, культуру, фольклор тощо. Підлітки прийняли участь у козацькій вікторині. Її переможцями стали Єрьоменко Дмитро та Мазару Маша (їй також надано звання “Берегиня”). А ще учні змагались у різноманітних козацьких конкурсах, демонструючи свою кмітливість, спритність та відвагу, творчість. Найактивнішими стали: Бондаренко Влада, Кривоусенко Кирило, Шевченко Марія, Лєвчишина Маша.
14 жовтня Україна відзначає подвійне свято. Це – Покрова пресвятої Богородиці та день Українського козацтва. Цього дня ми запросили учнів 5 класу, ЗОШ №1 до бібліотеки, щоб побувати в 16 столітті, відчути дух козацтва. Конкурсні завдання козацького турніру “Козакуйте, козаки” вимагали проскакати на “конях”, зварити куліш, випрати одяг, але найбільше сподобалося хлопцям рибалити. Хоча перемогла дружба, але і після змагань у нас залишається світла пам'ять про славні подвиги наших предків-запорожців.
І хочеться звернутися до всіх дітей, щоб пам’ятали, що вони є нащадками славних українських козаків. То ж любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен із вас своїми добрими справами і вчинками доведе, що козацькому роду нема переводу!
Користувачі бібліотеки мали можливість познайомитись з новинками історичної літератури на полицях книжково–ілюстрованої виставки “Славетний рід козачий України”, яку підготували і презентували фахівці абонементу для юнацтва. Цікаві народознавчі матеріали були розташовані на полицях виставки–мозаїки “Золоті ключі Покрови” з циклу “Звичаєвий календар” у читальному залі.
Провідний бібліотекар відділу обслуговування Бондаренко І. Л.