ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ СВІДОЦТВА ПРО НАРОДЖЕННЯ ЧИ СМЕРТЬ ОСОБИ, ЯКА НАРОДИЛАСЯ АБО ПОМЕРЛА НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
На тимчасово окупованих територіях України органи державної влади не здійснюють свої повноваження, тому питання проведення державної реєстрації народження та смерті осіб, які народилися або померли на тимчасово окупованій території тривалий час залишалося актуальним питанням, яке потребувало законодавчого врегулювання.
З метою захисту прав та законних інтересів громадян Верховною Радою України 04.02.2016 прийнято Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України».
Вказаним законом спрощено судовий процес розгляду заяв про встановлення фактів народження та смерті осіб на тимчасово окупованій території України, скорочено строки розгляду цієї категорії справ.
Наразі такі заяви можуть бути подані до будь-якого суду за межами тимчасово окупованої території України незалежно від місця проживання заявника.
Для отримання свідоцтва про народження чи смерть особи, яка народилася або померла на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (АР Крим, м. Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей), необхідно:
- звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній владі України, та отримати письмову відмову, яка має бути використана при підготовці заяви до суду.
- подати до будь-якого суду (за межами такої території незалежно від місця проживання заявника) заяву про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, а разом з нею - належні докази та квитанцію про сплату судового збору (0,2 розміру мінімальної заробітної плати). Судовий збір не справляється за подання заяви щодо особи, яка загинула або пропала безвісті в районах проведення воєнних дій або антитеррористичних операцій.
Заява про встановлення факту народження подається батьками дитини чи іншими заінтересованими особами. Заява про встановлення факту смерті подається родичами померлого або їх представниками. В заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) виклад доказів, що підтверджують факт народження чи смерті (доказами у справі можуть бути пояснення заявників, свідків, письмові докази, речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів).
Така справа розглядається судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви.
За результатами розгляду заяви суд постановляє рішення про встановлення факту народження чи смерті особи або (у разі неналежної форми заяви або відсутності вказаних у заяві документів) про повернення заяви, або (у разі недостатніх доказів) про відмову. Суд має роз’яснити порядок оскарження рішення та невідкладно видати копію рішення заявнику (у разі відсутності заявника під час проголошення рішення копію рішення про встановлення факту народження чи смерті суд надсилає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації).
Для отримання свідоцтва про народження або смерть особа подає до найближчого відділу державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту та паспорт громадянина України.
Управління державної реєстрації
Головного територіального управління юстиції
у Донецькій області