«Європейський тиждень м ісцевої демократії» – це нова політична ініціатива Ради Європи, яка була ініційована Конгресом місцевих і регіональних влад Ради Європи та Європейським комітетом з питань місцевої та регіональної демократії. Цей захід має щорічно організовуватися місцевими органами влади усіх держав-членів Ради Європи з метою просування принципів місцевої демократії та сприяння демократичній участі громадян у публічному житті на місцевому рівні.
Проведення заходу призначено на тиждень, що включає 15 жовтня, – дату підписання Європейської хартії місцевого самоврядування у 1985 р. За допомогою цього правового інструменту держави-члени Ради Європи, які підписали Хартію, зобов’язуються втілювати принципи місцевого самоврядування у своєму національному законодавстві.
31 травня 2007 р. 14-та сесія Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи прийняла Резолюцію № 238 «Пропозиції про проведення Європейського тижня місцевої демократії». Відповідно до цього документу, «Європейський тиждень місцевої демократії є новим проектом, що представляє щорічну європейську подію, яка включає одночасно національні та місцеві заходи, організовані органами місцевого самоврядування – учасниками цього Тижня в усіх державах-членах з метою поширення інформації про місцеву демократію та сприяння ідеї демократичної участі на місцевому рівні. Відповідним та в певній мірі символічним терміном для здійснення таких заходів щороку міг би бути тиждень, який включає в себе 15 жовтня, дату прийняття Європейської хартії місцевого самоврядування у 1985 р.».
На підтримку цієї ініціативи Ради Європи було видано Указ Президента України від 27 вересня 2007 р. № 922 «Про Європейський тиждень місцевої демократії». Основними цілями проведення Європейського тижня місцевої демократії в Україні було визначено:
?підвищення рівня обізнаності громадян європейських держав стосовно діяльності місцевих органів виконавчої влади та можливості брати участь у прийнятті рішень на місцевому рівні;
?заохочення членів місцевих рад та державних службовців до участі у демократичному процесі на місцевому рівні з метою впровадження стандартів публічної етики як основи відносин з громадянами;
?розвиток місцевої демократії як компоненту становлення демократичної Європи та інформування громадськості про роль Ради Європи у цьому процесі.