,
Ми в youtube

Ми в facebook

Ми в instagram

Ми в twitter

Ми в смартфоні

Наше опитування
Як ви вважаєте, чи потрібна нашій громаді бібліотека?
Так
Ні
Не знаю
Інше


Показати усі опитування
Архів новин сайту
Грудень 2024 (10)
Листопад 2024 (12)
Жовтень 2024 (20)
Вересень 2024 (42)
Серпень 2024 (30)
Липень 2024 (37)
«    Грудень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Наша адреса:

Костянтинівська центральна міська бібліотека знаходиться за адресою:
85113 м. Костянтинівка Донецької області
б/р Космонавтів, 11
тел. /факс(06272) 6-16-70
e-mail: konstlib(dog)ukr.net

Літній графік роботи с 1 липня по 31 серпня: бібліотека працює с 10:00 до 18:00. Вихідні - неділя, понеділок.

Проїзд від залізничного вокзалу автобусом №1,2,6 до зупинки "Універсам"

Банківські реквізити бібліотеки:

Рахунок № 35425007003007
УДК у Донецькій області
МФО 834016
Код організації (ЄДРПОУ) 00183816

 

Форум
Фотоальбом
Оголошення

Cпілкування. Братья Стояловы

За останні роки психологія спілкування набула широкого поширення і застосування, бо проблема спілкування вельми неоднозначна. Ділова зустріч, стосунки з колегами, навіть просто спілкування з близькою людиною вимагає деяких навичок. Спілкування з діловим партнером не може проходити під фривольною манері; в той же час родичі не оцінять вашого презентабельного тону під час вечері. Кожен з нас помічав, що при спілкуванні з людьми на роботі, навчанні, офіційних зустрічах нерідко виникає почуття формальності, нещирості спілкування. А чоловік, які доглядають за жінкою, жінка, кокетує з чоловіком часом не підозрюють, що ведуть складну, психологічно обумовлену гру.
Спілкування дає людині новий імпульс, радість, насолоду, які допомагають людині справитися з нудьгою, рутиною побутового життя, піднімає його на нові рівні в його професійній діяльності. Спілкування - це складний, багаторівневий процес встановлення і розвитку відносин між людьми, який представляє собою обмін інформацією, сприйняття і розуміння людиною іншої людини.
Що таке «рівень спілкування»
Перш ніж розповісти про самих рівнях спілкування, давайте подивимося, що ж є визначальним для самого поняття «рівень спілкування», розберемо його на основні складові, з яких як із цеглинок складається спілкування.
Першим показником є здатність висловлювати свої думки. Погодьтеся, дуже важко спілкуватися з людиною, коли він не в змозі навіть пояснити, чого він хоче. Яскравий життєвий приклад - це спілкування людиною, що перебуває у стані сильного алкогольного сп'яніння, філософських думок у нього, як мовиться, хоч відбавляй, але здатність їх висловити практично дорівнює нулю. Звичайно, це лише крайній випадок. У повсякденності кожен тверезомисляча людина володіє мінімально необхідним словниковим запасом.
Давайте згадаємо про те, з чим досить часто стикається майже кожен з нас. Чи доводилося вам спілкуватися з людиною, якій для вираження власних емоцій, передачі своїх вражень і просто в розмові не вистачає слів для позначення тих образів і думок, які крутяться в його голові?! При цьому деякі слова можуть повторюватися, в мову включаються виразні паузи типу «ну-у-у», «ем-м-м» і тому подібних. А може бути ви і себе ловили на цьому?? Що ж, тоді діагноз не радісні: у пункті «вираження думки» у вас проблемка. Саме проблемка, тобто невелике і цілком переборне перешкоду. І, звичайно ж, ми підкажемо, як розвинути свої здібності в цій справі.
Перш за все, для того щоб навчитися гладко і послідовно висловлювати думки, необхідно володіти достатньо великим словниковим запасом. Найкраще, що можна запропонувати для поповнення свого лексикону - підвищення ступеня начитаності (книги, журнали, газети та ін літератури), при цьому у вас будуть відкладатися всі слова, які мають схожі значення, а кожне нове слово ви з інтересом повинні дізнаватися зі словників. Не менше ви почерпнете і зі спілкування з іншими людьми, обговорення з ними різноманітних тем.
Великі запаси слів - безсумнівно, гарна підмога у спілкуванні, але при цьому важливо вміти вибудовувати весь цей набір слів в гармонійну мова. Якщо для будь-кого це також є «пунктиком», то і тут запропонує декілька способів розвитку власної мови. Ні, ми не відішлемо вас на курси ораторського мистецтва, це було, як мінімум, несправедливе. Пропонуємо нашим читачам виконувати такі вправи:
беріть будь-яке слово і давайте йому визначення у формі зв'язкового закінченого пропозиції, тобто як би питайте самі у себе: «Що таке ... посмішка?», «Що значить ... дихати?», «Який це ... симпатичний?»;
загадуйте два-три будь-яких, на перший погляд нічим не пов'язаних слова і намагайтеся скласти їх допомогою пропозицію. Чим більше пропозицій буде складено на основі одних і тих же слів, тим краще.
Наприклад, «автомобіль» і «фарби». Починаючи від самого простого «Ми прикрасили татів автомобіль фарбами» до «Фарби є тим автомобілем, який привіз з минулих століть безліч творів образотворчого мистецтва».
Особливо корисні ці вправи, якщо виконувати їх з дитиною з малих років (на замітку мамам!).
Продовжуючи тему «вираження думок», не можна не згадати про труднощі, що виникають, коли співрозмовник починає говорити тільки йому одному зрозумілими словами. Це може бути як наукова термінологія, так і набір жаргонних, часто переплітаються з нецензурними виразів - в обох випадках що-небудь зрозуміти однаково складно. Тільки якщо в другому випадку, швидше, проблема з культурою та освітою, то в першому проблема виражається в тому, що людина в своїй промові використовує слова, значення яких незрозумілі іншим. У таких випадках необхідно відчувати співрозмовника, бачити чи розуміє він вас, і при необхідності пояснювати значення окремих слів. І тут ми підійшли до другого «цеглинці», що становить рівень спілкування.
Другий важливий момент - це підхід до самого спілкування. Головне тут - вміння добирати слова з урахуванням аудиторії, в якій ви зараз перебуваєте. У якомусь сенсі це манера, стиль спілкування, але не тільки. Важливо розуміти, що залежно від вашого одномоментного оточення необхідно перебудовуватися не тільки на відповідний стиль спілкування, а й використовувати той набір слів, який буде доречний і зрозумілий в даному колу людей. Наприклад, коли ви знаходитесь на бізнес-нараді (нехай навіть компаньйони вам добре знайомі) і в колі друзів (навіть якщо розмови заходять про роботу) - спілкування буде будуватися на різних рівнях.
Щоб визначитися, чи доречні будуть ваші слова, необхідно поставити себе на місце того, до кого звернена ваша мова, оцінити себе з боку. Якщо ж визначитися з тим, чи будуть ваші слова сприйняті правильно і сприйняті взагалі, складно, краще використовувати стандартні для конкретної ситуації вирази. Спробуйте-но зайти на співбесіду і гучно привітати роботодавців: «Респект!». Якщо це тільки не співбесіду на акторську майстерність, ризикуєте тут же вилетіти за двері. Куди більш приємно буде звучати (хоч і банально): «Добрий день!»
Підхід до спілкування є ще й виразом відносини до співрозмовника, в тому числі ступеня зацікавленості (або байдужості) його особою.
Третє, не менш істотне становить нашого спілкування - це темп мови. Знову ж багато в чому доводиться орієнтуватися на ситуацію. Де доводиться говорити відносно швидко (характерна риса для гарячих суперечок), десь навпаки повільніше (при загадування загадок, наприклад).
Але в загальному випадку важливо, щоб мова була розміреним і рівним. Нехай навіть це сплеск емоцій або, наприклад, прагнення раніше за інших повідомити цікаву новину - навіть тоді потрібно намагатися, щоб слова не вилітали швидше, ніж думки у вашій голові шикуються в зв'язне мовлення.
Є гарний вправу, що дозволяє навчитися викладати свої думки в однаковому темпі. Спробуйте при ходьбі говорити що-небудь, необов'язково вголос, на кожен крок промовляючи однакову кількість слів. Середня швидкість вимови слів - два слова в секунду, а тому за крок можна також намагатися вимовляти 1-2 слова.
На додаток до вміння чітко висловлювати свої думки темп мови також дозволить позбутися від слів-паразитів («ну», «коротше», «ем»), які часто можна почути від тих людей, які прагнуть говорити швидко, але при цьому не мають достатню словниковим запасом.
І, звичайно ж, не можна не сказати про те, без чого не обходиться будь-яке спілкування - це почуття гумору. Ви, напевно, згадайте не один приклад, коли за допомогою гумору вдавалося розрядити досить-таки напружену обстановку. Навіть у бізнес-колах вчасно вставлена жарт може бути цілком доречною.
Отже, ми розібралися з тим, з чого ж будується поняття «рівень спілкування», тепер перейдемо до розмови про те, які ж бувають рівні.
Рівні спілкування
У всьому різноманітті діалогів, їх варіацій виділяють шість рівнів спілкування.

Примітивний
Співрозмовник налаштовує контакт, не особливо турбуючись, наскільки адекватно і правильно ви його сприймете. П'яний не соромлячись сповідується незнайомого йому людині в автобусі. Співрозмовник вважає за краще більше говорити, ніж слухати, він не піклується про народження потрібних почуттів у оточуючих. Подібне також можна спостерігати, коли доводиться мати справу з бюрократичною системою або з неввічливим продавцем. Зауважте, що словниковий запас у таких людей зазвичай досить убогий; темп мови непомірно швидкий, тому як єдина мета - придушити вас, збити з пантелику, а ставлення до спілкування з вами, як до розмови зі стільцем, на якому ви зараз сидите, т. тобто ніяке. Ваше звернення до такого співрозмовника повинне бути спрямоване на те, щоб стримати його запал, при цьому не підвищуйте тон, говорите розмірено. Якщо ви виявите чемність, але при цьому будете сильні та десь навіть жорсткими у своєму зверненні, складно буде відповісти на це агресією. Гумор з вашого боку буде доречний тільки в разі, якщо не будуть порушені особисті якості хоч і якого-ніякого, але вашого співрозмовника.
Зазвичай головна помилка людей полягає в тому, що вони використовують не той рівень спілкування, який потрібно в конкретній ситуації. Наприклад, часто надто виховані люди намагаються говорити з хуліганами дружелюбно і довірливо, що звичайно, робити не можна. Будьте жорстким і навіть неввічливим, коли це необхідно. Гумор буде доречний тільки в разі, якщо не будуть порушені особисті якості хуліганів.
Маніпулятивний
Співрозмовник на цьому рівні спілкування сприймається як інструмент для досягнення будь-яких цілей, подібний рівень спілкування - невід'ємна частина багатьох професій (дипломат, менеджер з продажу). Найчастіше маніпуляція необхідна для деяких побутових процесів (дружина побічно дає чоловікові зрозуміти, що їй нема чого одягти, змушуючи його, таким чином, по своїй волі купувати нову шубу). Часто маніпуляція характеризується імітацією - зацікавленості, чемності. Погроза і лестощі теж є крайніми формами маніпулятивного рівня спілкування.
Маніпулятивний рівень може надягати машкару будь-якого іншого з рівнів. Розпізнати маніпуляцію можна за загальною неприродності ситуації, наприклад, людина, усім зовнішнім виглядом який визначається як носій примітивного типу спілкування, говорить на духовно-довірчому рівні.
Діловий
Співрозмовник уважний до ваших особистих поглядів, смаків, він звертає увагу на ваш характер, вік. Об'єднує вас мета обумовлює ваші взаємини - тому це не є маніпуляцією (втім, грамотний гравець зможе легко сполучити відразу кілька рівнів спілкування, виходячи з його завдань). Діловий рівень спілкування в повсякденному житті застосуємо до людей, з якими необхідно дотримуватись певної дистанцію. Cвідоме, серйозне сприйняття співрозмовника, тому цей рівень спілкування в якійсь мірі можна застосувати не тільки в ділових підприємницьких відносинах.
У сімейному житті цей рівень дозволить уникнути примітивних контактів. Наприклад, суперечка через миття посуду в сім'ї буде залагоджено швидше, якщо вирішувати цю проблему на діловому рівні спілкування.

- Я втомилася щодня мити посуд по п'ять разів на день!
- А я хіба не втомлююся, коли кожен день ходжу на роботу?

Це - неправильна формула поведінки, проблема не вирішується, контакт відбувається на примітивному рівні, рівні чисто особистих емоцій. Правильною формулою буде наступне поведінку.

- Я втомилася щодня мити посуд по п'ять разів на день!
- Я тебе розумію, але я ще й щодня ходжу на роботу. Давай домовимося так, я буду мити посуд на вихідних, коли я вільний. Або, якщо хочеш, ми можемо розпланувати графік, і чергуватися по парних і непарних числах.
Ігровий
Рівень спілкування, що грунтується на імпровізаційних формах, які можуть бути несерйозними, жартівливими, навіть гротескними. Так, кілька приятелів, жваво розмовляючи і обмінюючись жартами, не помічають, як вибудовується досить довга логічний ланцюжок. Кокетство жінок - також один з найяскравіших прикладів спілкування на рівні взаємної гри.
Цей рівень спілкування безпосередньо пов'язаний з почуттям гумору, він дуже важливий для будь-яких неформальних відносин. Наприклад, сімейні відносини навряд чи будуть достатньо гармонійними і постійно оновлюються, без взаємної гри і гумору.
Буває, що люди з певним типом характеру та темпераменту застосовують ігровий рівень в розмовах, що вимагають зовсім іншого рівня спілкування. Зовсім не означає, що ці люди не здатні до серйозних дій, просто це наслідок певного складу психіки. Такі люди належать до психотипу гіпертімов (життєрадісні, енергійні люди). До речі сказати, якщо нас надмірно дратують подібні оптимісти, може це нам варто задуматися, чи не занадто ми серйозно ставимося до життя?
Духовний
Назва показує, що даний рівень спілкування характеризується найбільшим ступенем розкриття своєї особистості і занурення в особистість співрозмовника. Цей рівень вимагає часом чималих внутрішніх зусиль, на які далеко не всі здатні. Духовний рівень спілкування використовується деякими особливо близькими родичами, друзями. Сповідь священика, щиру розповідь про себе неодмінно потребують особливо глибокого духовного рівня спілкування.
Особливою рисою духовного рівня спілкування є неспішний темп мови, причиною якого є особливе довірливе ставлення до співрозмовника, до спілкування з ним.
Ситуація: Вона показує Йому зошит своїх шкільних віршів, а Він, замість того, щоб проявити зацікавленість, відпускає репліку: «Я-то думав, що ти про щось серйозне». Ця модель поведінки в корені невірна. Вона пропонує Йому спілкування на духовному рівні, Він же сприймає це на рівні примітивно-діловому. «Хм, а в тебе виходили непогані сонети» - повинен сказати він, навіть якщо це буде не зовсім правдою.
Рівень масок
Кожен може нарахувати у себе багато масок. Співрозмовник мимоволі одягає маску привітності, серйозності, ввічливості, тому що іноді просто психологічно неможливо вкладати в спілкування всі свої розумові ресурси, чарівність. Також слід врахувати контакти не тільки вербальні - анітрохи не рідше ми стикаємося з ким-то просто поглядом, мовчки тиснемо комусь руку, на це теж йде енергія, і ми захищаємося за допомогою масок.
Зауважте, що коли ви говорите не зовсім щирий комплімент, ви одягаєте маску, щоб не отримати травму від власної нещирості. Таке поняття як брехня безпосередньо пов'язане з системою масок. У рівень масок входить також і поняття «Формального рівня», «Рівня підтримки контакту», «Рівня стандартної бесіди» (за Бюдженталю). Формальний рівень характеризується підтриманням про себе певного враження та збереженням певної дистанції. Рівень підтримки контакту - спілкування людей у більш невимушеній манері, спілкування на рівні фактів і думок. Рівень стандартної бесіди представляє собою повсякденний діалог між близькими та знайомими людьми.
Якщо необхідно - користуйтеся масками, іноді ваше справжнє настрій не варто показувати співрозмовникам, так як будь-який відступ від норми може бути неправильно сприйнято. Ваше поганий настрій при спілкуванні з клієнтом, або ваше зайво піднесений настрій на поминках будуть не зовсім доречні.
Варто відзначити, що постійне спілкування в масці часто дуже заважає проявам власного «Я». Припустимо, якщо доречно бути ввічливим і стриманим на вулиці, то в спілкуванні з коханою, друзями це буде навіть небезпечно.
У буддистській і даоської філософія добре розроблені техніки «надягання масок», і таким чином маска є шляхом до самовдосконалення - придушення недоліків свого «Я» за допомогою маски. Наприклад, якщо ви хочете позбутися від сором'язливості, ви надягаєте на себе маску сміливого, рішучого, навіть кілька нахабного людини.
Спілкування в критичній ситуації
Існує також особливий рівень - спілкування в критичній ситуації. Подібні ситуації сприяють зняттю масок, більш плідної суб'єктивному контакту, спільному прийняттю рішень.
Чим швидше людина визначає, на якому рівні потрібно спілкуватися зі співрозмовником, тим успішнішою буде контакт. Визначити те, на якому рівні відбудеться бесіда часом неможливо, проте одяг і манери людини - перше, що слід враховувати. При знайомстві краще всього починати бесіду в масці стриманою ввічливості, в міру відкритим і доброзичливим, але ні в якому разі ні з панібратства, ні з похмурою замкнутості. Дуже важливий момент рукостискання. Воно не повинно бути ні млявим, ні таким, щоб у співрозмовника тріщали кістки - не варто ставити за мету заздалегідь придушити партнера по спілкуванню. Жінкам руку краще не тиснути, хоча це робиться досить часто, краще обмежитися легким поклоном голови.
Звичайно, спілкування є надзвичайно складною дослідницької завданням....


Обсудить на форуме