«30 знакових книжок нашої Незалежності» – проєкт Українського інституту книги та Міністерства культури та інформаційної політики. В Інституті зазначають, що це унікальний список видань, що вплинули на формування та розвиток країни та її громадян.
Очолила рейтинг книга Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса" (видавництво Vivat, 2019), яка отримала 9535 голосів.
"Саме потрапляння в 30 – це вже великий успіх. Номери у ньому вже мають другорядне згачення, – запевняє Вахтанг Кіпіані.
У цій книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? В книзі також є кілька публікацій, з яких читачі дізнаються про маловідомі факти життя, ув'язнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття. У книжці вміщено архівні документи зі справи Василя Стуса (протоколи обшуків, допитів, листи, статті і т. д.), фотографії, статті Вахтанга Кіпіані, а також відомих дисидентів — Василя Овсієнка, Леоніда Бородіна. Додано останні прижиттєві нотатки Стуса — «З таборового зошита», таємно передані з табору на волю.
Прочитавши книгу, ви дізнаєтесь про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».
Провідна бібліотекарка ЦМПБ Світлана Тютюнік