День українського політв’язня відзначають в Україні щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання.
52 року тому – 12 січня 1972 року – розпочався «генеральний погром» українського шістдесятництва. Тоді радянська влада одночасно заарештувала більшість відомих представників українського національно-демократичного руху.
Українська гельсінська спілка з прав людини називає цю подію найбільш репресивною акцією проти українських дисидентів.
Протягом двох днів у Києві і Львові були заарештовані всі відомі українські дисиденти:
Іван Світличний
Євген Сверстюк
Василь Стус
Леонід Плющ
Зіновій Антонюк
Іван Дзюба
В’ячеслав Чорновіл
Михайло Осадчий
Іван Гель
Стефанія Шабатура
Ірина Стасів-Калинець
Згодом був арештований Ігор Калинець.
Невдовзі хвиля репресій прокотилася всією Україною, арешти пройшли в Галичині, Одесі, Харкові, Черкасах, Умані. Всього було заарештовано близько сотні осіб, а ще обшуки, допити, звільнення з роботи, переслідування.
Майже всі заарештовані були засуджені за одіозною статтею карного кодексу СРСР «антирадянська агітація та пропаганда» і відправлені відбувати свої терміни у табори Мордовії та Пермської області Росії.
Саме в неволі, у таборах, з ініціативи В’ячеслава Чорновола від 1975 року почав відзначатися День українського політв’язня – голодуваннями і протестами.
Сьогодні російська влада мало чим відрізняється від своїх попередників. Вона повністю імітує методи боротьби з повстанцями. Під час тимчасової окупації Криму та частини східних і південних областей ФСБ розпочала спецоперацію "нейтралізації" проти українців і кримських татар.
Російські правоохоронні органи та представники окупаційної влади на захоплених територіях застосовують тортури, психологічний тиск, фальсифікацію доказів та інші незаконні методи розслідування. Жертви позбавлені права на захист, а судові процеси не відповідають стандартам справедливого судочинства.
У російських колоніях перебувають 150 політв'язнів з Криму. Загалом зафіксовано 305 політичних в’язнів і переслідуваних. (за матеріалами Інтернету)