Сьогодні Організація Північноатлантичного договору (НАТО) відзначає свій "день народження". 4 квітня 1949 рівно 75 років тому у Вашингтоні було підписано договір, що послужив створенню об'єднання країн по обидва боки Атлантичного океану. До оборонного блоку увійшли: США, Бельгія, Велика Британія, Нідерланди, Данія, Ісландія, Італія, Канада, Люксембург, Норвегія, Португалія й Франція.
Цікаві факти про НАТО:
- Мета НАТО — гарантувати свободу та безпеку своїх членів політичними та військовими засобами
- НАТО дотримується принципу, згідно з яким напад на одного або кількох його членів розглядається як напад на всіх;
- НАТО не має власних збройних сил, але у розпорядженні Альянсу є збройні сили держав-членів;
- НАТО налічує 31 державу-члена; НАТО гарантує безпеку 1 млрд людей;
- Частка країн НАТО в загальносвітовому ВВП становить 32 %;
- Військові витрати країн НАТО на оборону становлять $ 1 трлн.
- 4 квітня 2023 року прапор ще однієї країни - Фінляндії замайорів у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, а країна приєдналася до Північноатлантичного альянсу. А це - плюс 1300 км спільного кордону з НАТО. Фінляндія стала 31 членом НАТО.
- Швеція стала найновішим членом НАТО, 7 березня 2024 року, після розміщення своїх інструментів приєднання до Північноатлантичного договору на збереження в уряді Сполучених Штатів у Вашингтоні, округ Колумбія. Зі вступом Швеції НАТО тепер налічує 32 країни серед своїх членів.
- Швеція стала найновішим членом НАТО, 7 березня 2024 року, після розміщення своїх інструментів приєднання до Північноатлантичного договору на збереження в уряді Сполучених Штатів у Вашингтоні, округ Колумбія. Зі вступом Швеції НАТО тепер налічує 32 країни серед своїх членів.
Відносини між Україною та НАТО мають вагоме значення для гарантування миру і стабільності на євроатлантичному просторі. Географічно Україна посідає ключове місце на перетині Східної та Західної Європи. Україна має спільний кордон з чотирма країнами НАТО — Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною. У політичному плані, після набуття державного суверенітету у 1991 році, Україна завжди була відданою справі підтримання міжнародної безпеки та розвитку добросусідських відносин у регіоні. Інтенсифікований діалог з НАТО з питань набуття членства та відповідних реформ було започатковано 21 квітня 2005 року у Вільнюсі. Процес Інтенсифікованого діалогу пропонується країнам, що висловили зацікавленість стати членами Альянсу, і є першим етапом офіційного процесу підготовки країн-аспірантів до членства в НАТО (ПДЧ). Виконання ПДЧ є останнім етапом на шляху до отримання країною-претендентом запрошення приєднатися до Альянсу.
Згідно з останніми результатами соцдосліджень, українці висловлюють рекордну підтримку членства України в НАТО – 82%. Це на 23% більше порівняно з даними за квітень 2022 року. Про це свідчать результати Всеукраїнського опитування Міжнародного республіканського інституту (МРІ).