«Доброго здоров’я!» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються кажуть «Бувайте здорові!», тобто бажають здоров’я і практично ніколи не замислюються скільки сенсу закладено у цих словах.
7 квітня весь світ святкує Всесвітній день здоров'я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у 1948 році.
Ця щорічна подія привертає увагу до певної теми здоров'я. Тема Всесвітнього дня здоров'я у 2024 році: «Моє здоров'я - моє право».
Сьогодні людство споживає дуже багато цукру, молочних напоїв, рафінованих зернят та жиру. На полицях супермаркетів їх не було в такій кількості буквально 70 років тому.
На цьому фоні у людей виникає багато хвороб та проблем, знижується якість життя та кількість життєвої енергії. Для здорового життя треба харчуватися здоровою їжею, адже дієти не працюють.
Тарілка здорового харчування — це відправна точка та орієнтир вибору якісних здорових продуктів серед усього різномаїття супермаркетної продукції.
Тарілка здорового харчування складається з чотирьох груп продуктів:
50% — овочі, зелень, фрукти та ягоди;
25% — складні/повільні вуглеводи: зерна, крупи, хліб, паста, крохмалисті коренеплоди.
20% — білок: яйця, птиця, риба, морепродукти, субпродукти, бобові та жири — насіння, горіхи, олії;
5% — молочні продукти або їх рослинні альтернативи. Один – два продукти без доданого цукру на день.
На останньому місці — солодощі та фастфуд. Вони розташовані поза основною тарілкою харчування. Їх не можна вважати обов’язковою частиною здорового раціону, тож вони не мають переважати.
Є два способи прочитання цієї тарілки: планування та імпровізація.
Перший варіант — планувати харчування. Треба уявити або виписати всю їжу за день на одній тарілці та розділити її на групи, контролюючи відсоткове співвідношення.
Другий варіант — імпровізація. За ним ти одразу формуєш кожний прийом їжі з усіма типами продуктів за правилом тарілки здорового харчування.
Не забувай про основні правила здорового харчування:
-три прийоми їжі : сніданок, обід та вечеря;
-їсти бажано в той самий час. Ти задаєш ритм з паузами чотири – п’ять годин між прийомами їжі;
-не забувай про питний режим;
-дотримуйся нічної паузи в 11-13 годин без їжі.
За матеріалами нутриціологині Анастасії Голобородько
https://vikna.tv/styl-zhyttya/zdorovia-ta-krasa/ Розділяй і володарюй: правило тарілки здорового харчування