Костянтинівська ЦСПБ
Центральна міська публічна бібліотека ім. М. Горького
Довідково-інформаційний сектор
УВАГА! ЦІКАВО!!!
Рястом розквітне рідна земля...
Наш земляк, поет Юрій Ряст
/Краєзнавча біографічна закладка/
Шановні користувачі!
Ми продовжуємо випуск краєзнавчих біографічних закладок із серії «Люди нашого краю». Наш край має дуже багато синів та дочок, які прославили ім’я його, не тільки в Україні, але й у світі.
Маємо надію, що підібраний нами матеріал про поета, журналіста Юрія Ряста (Каверіна), нашого земляка, буде цікавий і Вам, наші шановні читачі!
Довідково-інформаційний сектор
«Спить Україна під Чумацьким Возом, віками спить, неначе під наркозом, останні чоботи знімає з неї тать... Небога спить – їй сниться благодать» Ю.Ряст.
Ця щирість і чистота, яка проступає в кожному рядочку – із власного досвіду, власних болів і переживань, переплавлених на горнилі душі і поетичного таланту. І це тонко відчувається в кожній його збірочці – парадоксальній і глибоко філософській. Їх не так багато на творчому рахунку Юрія Ряста: «Мати й сонях», «Многая літа», дитяча збірка «Яворовий дощик» і найсвіжіша – «Курай», яка нещодавно побачила світ.
Доля таки добре загартувала Юрія. Народився він на Донеччині в селі Іванопіллі Костянтинівського району. Батька свого майже не знав: мати – «фронтовичка-медсестричка» познайомилася в шпиталі з Валентином Миколайовичем Каверіним (Ряст – літературне псевдо Юрія Каверіна), але після війни їхнє спільне життя не склалося. Мати з малим Юрком лишилася на Донбасі, працювала на шахті, разом пережили повоєнний голод і всі подальші злигодні.
Пізніше вони вдвох переїхали в село Плужне Ізяславського району Хмельницької області.
Після закінчення школи Юрій Каверін потрапляє до Києва, де рік працює на новобудовах. У його трудовому доробку – масив Відрадний, ВДНГ, київський іподром. Після служби в армії (довелося пройти і Білорусь, і Прибалтику, і Польщу) Юрко повертається на Донбас у містечко Часів Яр, куди до своєї сестри переїхала його мати. І перше місце роботи – комбінат вогнетривкої цегли, яка тоді експортувалася в 90 країн світу. На все життя запам’ятався солодкаво-нудотний, трупний запах шамоту, з якого випікали цеглу. Молодому слюсареві випала «честь» заливати мастило в колеса вагонеток, що виповзали з печі. Донбас виявився не стільки фізично важким, скільки психологічно важким. “Це взагалі специфічний край, слабаків там не люблять,” – говорить Юрій Ряст.
Після закінчення в 1978 році Донецького державного університету, коли його, молодого філолога, направили викладати українську мову й літературу в Артемівське СПТУ №6, вистояв і відбувся як педагог. Через два роки, коли перевівся до Катюжанського СПТУ №1 на Київщині, нові учні видалися йому дитячим садком. Свого часу Юрій Каверін працював і в Музеї народної архітектури та побуту України. Працював журналістом у всеукраїнській газеті “Сільський час”.
Юрій Ряст писав: «Аномальні ці люди ? художники. Дивноглядні… Перебувають десь поруч нас, маючи ті самі клопоти про хліб насущний. Аж раптом днями не можеш вийти з дива ? як уздрінеш таке собі віртуальне видиво на полотні…».
Таким само аномальним дивом у нашому, сповненому метушні й рекламного галасу, житті є поезія Юрія Ряста. І від цього світлішає на душі.
Запрошуємо до ОНЛАЙН -ЧИТАННЯ:
Моїй мамі: 200 віршів для дітей. /Упор. Г. Кирпа. - Т.: Навчальна книга - Богдан, 2010. - 128 с. http://zorianazhyvka.livejournal.comhttp
//artvertep.com/shop/books/null/7273?sid=1 Сонячна Мальвія - Збірка - Крамниця - АртВертеп - Найбільший on-line
Віртуальні ресурси:
forum.gp.dn.ua
facenews.ua
nspu.org.ua
www.nspu.org.ua/dovidnyk
www.sonjashnik.com
dlib.eastview.com
http://zorianazhyvka.livejournal.com
Юрій РЯСТ
***
Качки до двору добиваються,
З ставка їх манить мамин дим,
І вечір качкою хитається,
За качуром іде рудим.
За вечором туман скрадається,
Вологий волохатий звір...
На качура матуся свариться,
Що він туман привів у двір.
***
Руки моєї матері
І в свято не празникують.
Вічні у них будні,
Не мають вони вихідних.
- Мамо, покладіть свої руки,
Хай вони посвяткують,
І ви - біля них...
Шановні користувачі! Використовуйте інформаційні ресурси нашої бібліотеки.
Інтернет-центр працює на Вас. Звертайтесь до сайту нашої бібліотеки:
http://konstlib.net
Краєзнавчу закладку підготувала провідний бібліограф довідково-інформаційного сектору Шпакова Н.