,
Ми в youtube

Ми в facebook

Ми в instagram

Ми в twitter

Ми в смартфоні

Наше опитування
Як ви вважаєте, чи потрібна нашій громаді бібліотека?
Так
Ні
Не знаю
Інше


Показати усі опитування
Архів новин сайту
Грудень 2024 (7)
Листопад 2024 (12)
Жовтень 2024 (20)
Вересень 2024 (42)
Серпень 2024 (30)
Липень 2024 (37)
«    Грудень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Наша адреса:

Костянтинівська центральна міська бібліотека знаходиться за адресою:
85113 м. Костянтинівка Донецької області
б/р Космонавтів, 11
тел. /факс(06272) 6-16-70
e-mail: konstlib(dog)ukr.net

Літній графік роботи с 1 липня по 31 серпня: бібліотека працює с 10:00 до 18:00. Вихідні - неділя, понеділок.

Проїзд від залізничного вокзалу автобусом №1,2,6 до зупинки "Універсам"

Банківські реквізити бібліотеки:

Рахунок № 35425007003007
УДК у Донецькій області
МФО 834016
Код організації (ЄДРПОУ) 00183816

 

Форум
Фотоальбом
Оголошення

Підсумки Громадських обговорень

Костянтинівський міський відділ культури
Комунальний заклад культури “Централізована система публічних бібліотек”

Результати громадських обговорень“Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє” у бібліотеках КЗК “ЦСПБ” м. Костянтинівки

Згідно з Програмою УБА з адвокації «Через бібліотеки - до знань!» Українська бібліотечна асоціація протягом 2011–2012 рр. у всіх регіонах України проводить громадські обговорення (зустрічі, слухання) під загальною назвою «Бібліотека – центр громади». Зібраний фактичний матеріал і документи, прийняті за результатами обговорень, стануть основою для винесення актуальних питань бібліотечно-інформаційної сфери на Парламентські слухання у Верховній Раді України.
З ініціативи Донецького обласного відділення УБА за підтримки Управління культури Донецької облдержадміністрації в області відбуваються громадські обговорення на тему «Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє», які тривають з серпня по жовтень 2012 р. Мета обговорень – вивчити думку громади про сучасні бібліотеки, бібліотечний сервіс, обговорити проблемні питання функціонування книгозбірень, дізнатись точку зору влади, громади на їх майбутнє.
Активно долучились до проведення громадських обговорень працівники бібліотек КЗК «ЦСПБ» м. Костянтинівки. А учасниками стали представники всіх верств громади: службовці, робітники, учнівська та робітнича молодь, учні навчальних закладів міста, пенсіонери, соціальні партнери бібліотек та зацікавлені особи тощо.

Центральна міська публічна бібліотека ім. М. Горького
1. Проведення рекламних заходів з метою інформування населення про громадські обговорення:
– У ЦМПБ в організованій інформаційній зоні представлено звернення до користувачів про громадські обговорення на Донеччині, про місцезнаходження скрині, адреси сайту та блогу бібліотеки. У «Книзі відгуків та пропозицій» користувачі завжди мають можливість залишити свою думку про діяльність бібліотечного закладу.
– На веб-сайті ЦМПБ ім. М. Горького konstlib.net розміщено оголошення про проведення громадських обговорень, анонс та план заходів.
– На головній сторінці веб-сайту у розділах “Новини” та “Фотоальбом” висвітлено проведення громадських обговорень “Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє”.
– Наочна реклама бібліотеки та її послуг у міському парку культури та відпочинку “Ювілейний” під час святкування Дня міста.
2. Вивчення громадської думки
Для вивчення громадської думки міста використовувались такі форми:
– Надання письмових пропозицій до “Скрині зауважень та побажань”.
Вона містила 28 різноманітних пропозицій. Користувачі бібліотеки висловились за “поповнення та поновлення бібліотечних фондів новою літературою відповідно сучасних запитів і тем” (2 особи), “бібліотеці потрібно мати більше фахової літератури, першоджерел авторів з економіки, політології, філософії, християнської літератури та ін.” (2 особи), “збільшення фінансування коштів на придбання періодичних видань (газет і журналів)” (2), “доступність електронного каталогу бібліотеки на веб-сайті”, “придбання цифрового фотоапарату для фіксації бібліотечних заходів”, “оснащення читального залу сучасним ноутбуком і музичним центром”, “потрібно налагодити перегляд відеофільмів”, ігри для дітей, “якісне освітлення кожної кабінки ПК” (3 особи), “потрібен кондиціонер в Інтернет-центрі, особливо літом” (3 особи), “придбання комп’ютерних стільців” (2 особи), “інсталяція кофе-автомату” (2 особи), “бібліотеці потрібно бути більше яскравою”, “потрібен санітарний вузол, тому що людині доводиться проводити в бібліотеці багато часу” (4 особи), “організацію нічного абонементу” (1), “все влаштовує” (4).
– Опитування та анкетування громадян, які не байдужі до майбутнього своєї бібліотеки.
В громадських обговореннях у ЦМПБ прийняли участь 292 особи. Різні за віком, освітою, професією, соціальним статусом громадяни – 292 особи (100%) опитаних висловились за необхідність бібліотеки. Адже вона є культурним, освітнім та інформаційним центром нашого міста, а також центром спілкування для багатьох громадян. Це визнання надає наснаги працівникам бібліотеки для ще найповнішого задоволення духовних потреб громади. Велика роль в цьому належить новітнім інформаційним технологіям, запровадженим у Костянтинівській ЦМПБ ім. М. Горького.
Відрадно також, що 100% опитаних (292 особи) визнали роботу бібліотекарів задовільною, графік роботи бібліотеки зручним для користувачів.
232 особи були опитані на вулицях міста (пр.-т Ломоносова, б-р Космонавтів) та під час святкування Дня міста у парку культури та відпочинку “Ювілейний”.
Телерадіокомпанія “СКІФ-2” провела вуличні опитування серед мешканців міста про роль та місце бібліотеки в житті громади ”Чи є майбутне у бібліотеки”, „Провінціали – читаюча аудиторія”.
Опитування громадян дало можливість зробити комплексну оцінку стану бібліотеки, визначити місце бібліотеки в житті міста, його пріоритети в інформаційних потребах та ступінь їх задоволення, а також дізнатися думку щодо покращання діяльності бібліотеки.
- Конкурс малюнків “Бібліотека майбутнього” серед учнів шкіл міста.
24 дитини віком 11–13 років за допомогою малюнків намагалися представити «Бібліотеку майбутнього».
До Всеукраїнського дня бібліотек протягом вересня в бібліотеці проводився Місячник популяризації бібліотеки “Сучасна бібліотека на службі громади міста”. У рамках запланованих бібліотечних заходів провідний бібліотекар абонементу для юнацтва Людмила Ганнич та провідний бібліограф мережевих ресурсів Інтернет-центру Тетяна Маяк розробили бібліоурок “Якою я бачу бібліотеку у майбутньому?”. Його відвідали учні 5-в класу ЗОШ №3 (класний керівник Матвієва Ганна Володимирівна). Юні користувачі здійснили екскурсію по бібліотеці та ознайомилися з презентованим оглядом сайтів „Кращі бібліотеки світу”. Другою частиною бібліоуроку стало проведення конкурсу малюнків на асфальті „Бібліотека майбутнього”. На алеї біля центрального входу до ЦМПБ учні малювали, якою вони бажають бачити свою бібліотеку. Так, Залевський В’ячеслав, Литвин Тетяна, Лосєв Захар намалювали бібліотеку на Марсі; Вишняк Альоша і Мялкіна Віолета відправили бібліотеку на Меркурій; Гусарова Настя, Кравченко Данило, Скуйбіда Олексій, Бойко Кирило зазирнули аж у 3000-ий рік; Вензель Данило презентував бібліотеку у космосі. Мальовничий конкурс завершився вікториною „Книга та бібліотека в моєму житті”, переможцями якої стали Залевський В’ячеслав (1-е місце) і Кравченко Данило (2-е місце). У змаганні серед дітей перемогла дружба.
Свої малюнки за темою „Бібліотека майбутнього” подарували бібліотеці учні 5-а класу СЗОШ № 13 (класний керівник Ткаченко Ольга Вікторівна) та учні 5–10-их класів ЗОШ № 3. Були представлені роботи Ляднової Катрі, Перунової Ольги, Винниченко Насті, Целовальникова Івана, Сорбіт Катрі, Рижової Насті, Донцової Насті та інших.
Всього до бібліотеки потрапило 24 малюнка, з якими всі відвідувачі бібліотеки мали змогу ознайомитися на абонементі для юнацтва. У своїх роботах юні аматори з фантазією передали найяскравіші почуття і відношення до книги, читання і бібліотеки. Всі діти та підлітки вважають необхідним збереження книжкових зібрань у бібліотеці. Свою бібліотеку вони бажають бачити “технічно оснащеною сучасним обладнанням з підключенням до мережі Інтернет”. Але поряд з комп’ютерами юні читачі намалювали традиційні книги. Приємно відчувати, що підростаюче покоління нашого міста з повагою відноситься до бібліотеки і прагне її збереження і розвитку.
– Створення користувачами бібліотеки колажу «Твої побажання бібліотеці та бібліотекарям».
Відвідувачі абонементу для юнацтва ЦМПБ власноруч створили святковий колаж до Всеукраїнського дня бібліотек «Твої побажання бібліотеці та бібліотекарям» (див. додатки).
– Надання усних та письмових інтерактивних зауважень.
Було налагоджено інтерактивне спілкування (опитування) з мешканцями міста у вигляді створеного інтерактивного розділу на Форумі веб-сайту бібліотеки ”Увага! Моя думка, що бібліотека...”.
На веб-сайті ЦМПБ konstlib.net в розділі Новини висвітлювались заходи, проведені в рамках громадських обговорень.
На сайті Костянтинівської міської ради http://konstrada.com.ua регулярно висвітлюється інформація про бібліотечні заходи.

ДОДАТКИ

Аналіз анкетування
Користувачі ЦМПБ ім. М.Горького відповідали на запитання анкет з метою висловити особисте ставлення до бібліотек, визначити потребу у бібліотечних послугах. В анкетуванні прийняли участь 60 осіб.

Особисті дані:
Вік:
до 15 років – 9 (13%)
15-20 років – 14 (22%)
20-30 років – 9 (13%)
30-40 років – 11 (14%)
40-60 років – 26 (38%)
Стать:
Чол. – 14 (22%)
Жін. – 46 (78%)
Освіта:
Середня – 12 (20%)
Базова вища – 19 (32%)
Вища – 29 (48%)
Рід занять:
Робітник – 21 (40%)
Службовець – 12 (23%)
Студент – 18 (24%)
Учень – 9 (13%)
Проживаю на території міста Костянтинівки (або інше) – 60 (100%)
1. Чи необхідна бібліотека по місцю Вашого проживання?
Так – 58 (99%)
Ні (поясніть чому) – 2 (01%) (далеко розташована)

2. Чи зручно розташована бібліотека у Вашому мікрорайоні?
Так – 60 (100%)
Ні (поясніть чому) – 0

3. Чи влаштовує Вас режим роботи бібліотеки?
Так – 60 (100%)
Ні (якщо НІ, запропонуйте власний) – 0

4. Чого не вистачає бібліотеці (підкресліть)?
- Опалення – 0
- Сучасний інтер’єр – 39 (61%) (меблі, кондиціонер, буфет)
- Площа приміщення – 4 (6%)
- Ремонт (вкажіть чого саме) – 9 (13%) (читального залу, санітарного вузла)
- Телефон – 0
- Комп’ютер – 0
- Можливість скористатися Інтернетом – 0
- Ігрова кімната для дітей – 11 (19,9%)
- Ігри, розвиваючі ігри – 2 (0,1%)
- Ляльки, м’які іграшки – 0

5. Місце проведення часу для підлітків
- Доступ до Інтернету – 38 (53%)
- Сучасна література, періодика – 12 (20%)
- Медіатека, відеотека, ігротека – 18 (23%)
- Книжкові колекції – 7 (11%)
- Сучасні енциклопедії – 9 (13%)
- Сучасна художня література – 11 (14%)
- Дозвіллєві журнали – 9 (13%)
- Інше (вкажіть) – 0

На одне питання надано декілька відповідей, тому процентне співвідношення складає більше 100%.

6. Чи є у Вашій бібліотеці комп’ютери та безкоштовний доступ до Інтернет?
Так – 60 (100 %)
Ні – 0
Інше – 0

7. Якої літератури не вистачає у бібліотеці?
– Дитячих видань – 14 (22 %)
– Періодики для юнацтва – 21 (40%)
– Галузевих підручників та посібників – 27 (45%)
– Художньої літератури – 22 (37%)
– Інше – 0

На одне питання надано декілька відповідей, тому процентне співвідношення складає більше 100%.

8. Чи б бажали Ви отримувати в бібліотеці такі послуги (підкресліть)?
- Отримувати інформацію про нові Закони, постанови, розпорядження та інші законодавчі акти – 21 (40%)
- Навчитися працювати за комп’ютером, шукати інформацію в мережі Інтернет – 18 (23%)
- Мати можливість купувати та продавати через Інтернет – 6 (9%)
- Дивитися відеофільми в бібліотеці – 18 (23%)
- Бути учасником масових заходів для молоді, дітей, дорослих – 5 (5%)

9. Оцініть роботу бібліотекарів міських публічних бібліотек.
Задовільно – 60 (100%)
Незадовільно – 0

10. Ваші пропозиції щодо покращення/розширення асортименту бібліотечних послуг?
– створити кафе-автомат для користувачів бібліотеки
– санітарний вузол
– нічний абонемент
– збільшити придбання нової літератури

РЕЗУЛЬТАТИ
З метою висловити особисте ставлення до бібліотек, визначити потребу у бібліотечних послугах було проведено анкетування користувачів бібліотеки.
В анкетуванні приймали участь респонденти віком від 15 до 60 років і старші громадяни, за статтю: чоловіків - 14 (22%), жінок – 46 (78%).
За освітою: 12 (20%) користувачі з середньою, 29 (48%) користувачі з вищою, 19 (32%) користувачі з базовою вищою.
Опитаними виявилися такі верстви населення: службовці, робітники, студенти, учні загальноосвітніх шкіл та інші.
Режим роботи бібліотеки цілком влаштовує всіх користувачів - 60 (100%).
Користувачі підкреслили, що бібліотеці не вистачає: опалення – 0, сучасний інтер’єр – 39 (61%) (меблі, кондиціонер, буфет), площа приміщення – 4 (6%), ремонт (вкажіть чого саме) – 9 (13%) (читального залу, санітарного вузла), ігрова кімната для дітей – 11 (19,9%), ігри, розвиваючі ігри – 2 (0,1%).
Місцем проведення часу для підлітків опитувані вважають: доступ до Інтернету – 38 (53%), медіатека, відеотека, ігротека – 18 (23%), читання сучасної літератури, періодики – 12 (20%), мати книжкові колекції – 7 (11%), читати сучасні енциклопедії – 9 (13%), сучасну художню літературу – 11 (14%), дозвіллєві журнали – 9 (13%).
Всі 60 осіб (100%) вказали, що бібліотека має комп’ютери та безкоштовний доступ до Інтернет.
Анкетовані вважають що у бібліотеці не вистачає: дитячих видань – 14 (22 %), періодики для юнацтва – 21 (40%), галузевих підручників та посібників – 27 (45%), художньої літератури – 22 (37%).
Користувачі бажають отримувати в бібліотеці наступні послуги: отримувати інформацію про нові Закони, постанови, розпорядження та інші законодавчі акти – 21 (40%), навчитися працювати за комп’ютером, шукати інформацію в мережі Інтернет – 18 (23%), мати можливість купувати та продавати через Інтернет – 6 (9%), дивитися відеофільми в бібліотеці – 18 (23%), бути учасником масових заходів для молоді, дітей, дорослих – 5 (5%).

В результаті аналізу анкетування було встановлено, що роботою і сервісом обслуговування в бібліотеці 100% задоволено, незадоволених якістю послуг немає.
При анкетуванні респонденти надали свої пропозиції щодо удосконалення існуючих та впровадження нових бібліотечних послуг, зокрема створити кафе-автомат для користувачів бібліотеки, відремонтувати санітарний вузол, організувати нічний абонемент, збільшити придбання нової літератури.
Отже, за результатами дослідження було встановлено, що бібліотечним обслуговуванням читачі задоволені. Нарікань на роботу працівників бібліотеки не було.


Центральна міська дитяча бібліотека ім. О. Кошового

Анкетування громадян, які мешкають у правобережній частині міста та не байдужі до майбутнього ЦМДБ.

Перше анкетування проводилося з представниками різних вікових категорій. Серед опитуваних: 20% - діти, молодь; люди середнього віку – 27 %; люди похилого віку - 33 %.
На перше питання «Чи необхідна бібліотека по місцю Вашого проживання?» всі 100 % опитуваних відповіли ствердно.
Друге питання «Чим, на Вашу думку, є зараз і повинна стати бібліотека?». 90 % опитуваних вважають, що бібліотека є джерелом інформації, а 10 % (2 особи) бачать у бібліотеці місце для спілкування та проведення дозвілля. З цих 90 % проанкетованих 11 осіб (55 %) бачать бібліотеку лише як джерело інформації. А 6 осіб (30 %) – як засіб для самоосвіти, 3 людини (15 %) – як клуб для спілкування.
На питання «Чого не вистачає сучасній бібліотеці?» респонденти відповіли наступне:
• Більша площа – 35 % (7 чоловік);
• Ігрова кімната для дітей – 25 % (5 чоловік);
• Новинок літератури – 30 % (6 чоловік);
• Періодики – 60 % (12 чоловік);
• Орг-техніки – 50 % (10 чоловік).
3 чоловіка вказали, що хочуть бачити у бібліотеці сучасний інтерьєр.
Четверте питання «Які послуги Ви хотіли б отримувати в бібліотеці?»: 50 % (10 чоловік) хочуть знайомитися через Інтернет з новими законодавчими документами, 90 % (18 чоловік) хотіли б навчитися працювати на комп’ютері з метою отримання нової інформації через Інтернет, 3 чоловіка (15 %) хотіли б використовувати бібліотеку для перегляду відеофільмів (з них 2 – діти 9-10 років) і 3 чоловіки (15 %) хотіли б спілкуватися через Інтернет з дітьми (2 жінки віком старше 70 років) та з друзями (дівчина 16 років).
Завершуючи аналіз анкетування, треба відзначити, що серед населення ще існує застарілий погляд на бібліотеку тільки як на джерело інформації, але більшість вже чекає та потребує впровадження у бібліотеці нових технологій та нових послуг.

Анкета «Книга чи комп’ютер?».

В анкетуванні прийняли участь 20 респондентів (вік - 14 -15 років).
На перше питання «Яке місце займає читання у Вашому житті?» 50% опитаних відповіли, що не уявляють свого життя без книги, 40 % - другорядне місце, 10 % - майже не читають.
На запитання «Чи потрібні взагалі книги у сучасному житті?» 80 % опитаних дали позитивну відповідь, 20 % вважають, що не потрібні.
«Яку інформацію Ви краще сприймаєте: друковану чи на електронних носіях?» - 45 % - на електронних носіях, 40 % - друковану і 25 % однаково сприймають інформацію.
«Який вплив має використання Інтернету на якість знань Вас і Ваших однокласників?». Важливість використання інтернету відмітили 60 % опитаних, 40 % вважають, що отримати знання можна і без інтернету.
«Чи вважаєте Ви доцільним вимоги вчителів виконувати роботи тільки на комп’ютері?» Ці вимоги негативно сприймають 90 % опитаних, 10 % згодні з цим.
Підводячи підсумки анкетування, можна сказати, що підлітки не викреслили остаточно книгу зі свого життя, але все ж таки більше часу віддають комп’ютеру та Інтернету. І тому бібліотеці ніяк не можна відставати від своїх користувачів, а треба ставати більш мобільною й сучасною.

Анкета «Молодь і книга»
(для молоді 16 – 17 років).

В анкетуванні прийняли участь 16 респондентів (вік - 16 -17 років).
1. Яке місце займає книга у Вашому житті? – серед 16 респондентів 90 % вважають, що книга займає важливе місце, 10 % - не головне.
2. Чи може сучасна освічена людина взагалі обійтися без читання і книги? - 100 % -не ствердження, що не може.
3. Чи є серед Ваших друзів книголюби? – 70 % - так; 30 % - ні.
4. Чи потрібно мати домашню бібліотеку? – 90 % вважають, що потрібно мати найулюбленіші книги та довідкову літературу, а 10 % вважають, що не обов’язково, тому що завжди можна звернутися до бібліотеки.
5. Чи знайомі Ви з творчістю сучасних українських авторів? Якщо так, то яких? Знайомі 15 % опитаних, але всі опитані вважають, що твори класиків української літератури набагато цікавіші. Сучасні автори дозволяють собі нецензурну лексику, та їх стилі важкі, а часом, і незрозумілі для сприйняття.
Можна сказати, що читання займає певне місце у житті респондентів, хоча, наприклад, відповідаючи на 5 запитання, вони спромоглися назвати лише прізвища класиків, або чесно зізнались, що знайомі з сучасною літературою поверхово.
- Конкурс малюнків “Бібліотека майбутнього” серед учнів ЗОШ № 5 та ЗОШ № 9.
Учні ЗОШ №5 та ЗОШ №9 також намагалися представити «Бібліотеку майбутнього». На малюнках Фіщенко Єлізавети, Дятленко Дарини, Козлова Кирила, Кучеренка Єгора та інших – книги на полицях існують поряд з комп’ютерами та прибиральницею-роботом, обслуговують користувачів юні ббібліотекарки у коротеньких спідничках та взутті на високих підборах. Та головне, що показують ці роботи, що бібліотека продовжуватиме існувати і в майбутньому.

Бібліотека – філіал № 3 для дітей «Юний читач»

Згідно з планом заходів щодо проведення громадських обговорень у місті Костянтинівка фахівці бібліотеки – філіалу № 3 проводили письмовий збір побажань, зауважень користувачів – мешканців мікрорайону «Червоний жовтень» - «Бібліотека – мій шлях до успіху», «Як я можу допомогти бібліотеці» та «За що я люблю (не люблю) бібліотеку». Всього надійшло пропозицій – 43.
«Бібліотека – мій шлях до успіху» - 37 користувачів написали, що «без бібліотеки неможливо отримати хороші знання в школі, тому що дома недостатньо літератури зі шкільної програми, яка змінюється майже щороку»; 7 користувачів «відвідують бібліотеку для свого дозвілля, читання художньої літератури – це відпочинок».
«Як я можу допомогти бібліотеці»:
– відремонтувати книги – 21 особа,
– участь у підготовці та проведенні бібліотечних заходів – 17,
– благоустрій квітника, бібліотечної території - 5.
«За що я люблю (не люблю) бібліотеку» - 23 вихованця дитячого садка хором відповідали, за що вони люблять дитячу бібліотеку (відповіді записали вихователі): дуже подобається ходити до бібліотеки, бо тут є «куточок казок», в якому їх зустрічають казкові герої, можна пограти або послухати казки, а хто вміє читати, то й почитати самим.
А от тих, хто бібліотеку не любить, на радість бібліотечних фахівців серед опитуваних не знайшлось.


30 жовтня в Донецькій ОУНБ ім. Н. К. Крупської та Дніпропетровській ОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія відбулися засідання «круглих столів» та прес-конференції з підведення підсумків громадських обговорень, ініційованих УБА.

Громадські обговорення у Донецькій області «Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє» були організовані протягом липня-жовтня 2012 р. Донецьким обласним відділенням УБА та Донецькою ОУНБ ім. Н.К. Крупської за підтримки Управління культури і туризму Донецької обласної державної адміністрації. Бібліотечні працівники та волонтери вивчали суспільну думку щодо місця бібліотек у соціокультурній інфраструктурі регіону та їх ролі в розвитку місцевої громади. В анкетуваннях, вуличних опитуваннях, онлайн-опитуваннях взяли участь понад 35 тис. осіб і майже 100 представників владних та громадських структур висловили свою думку з цього питання в засобах масової інформації. В бібліотеках, місцях масового відпочинку громадян були встановлені скриньки для побажань та пропозицій, працювали спеціальні намети, були проведені різноманітні конкурси, фокус-групи, сходи громадян тощо, до яких було залучено понад 50 тис. мешканців області. На підсумковому засіданні «круглого столу» були присутні представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій, бібліотечної спільноти, які ще раз закцентували увагу на актуальних питаннях розвитку бібліотечної мережі регіону та активного впливу книгозбірень на розвиток місцевих громад і прийняли відповідну Резолюцію.

РЕЗОЛЮЦІЯ
круглого столу за результатами проведення громадських
обговорень «Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє»
у Донецькій області

З липня до вересня 2012 р. у містах і районах Донецької області тривали громадські обговорення «Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє», ініційовані Українською бібліотечною асоціацією (УБА) в межах програми з адвокації «Через бібліотеки – до знань», проведені за підтримки Донецького обласного відділення УБА, управління культури та туризму обласної державної адміністрації.
Мета громадських обговорень – вивчення суспільної думки щодо місця бібліотек у соціокультурній інфраструктурі регіону та їх ролі в розвитку місцевої громади; привернення уваги органів місцевого самоврядування, широкого кола громадськості до проблем бібліотечної галузі, визначення шляхів трансформації бібліотек відповідно до вимог сучасності.
В анкетуваннях, вуличних і онлайн-опитуваннях, інтерв’ю, круглих столах та інших заходах, що пройшли в межах громадських обговорень, взяли участь понад 50 тис. мешканців області.

Ґрунтуючись на матеріалах громадських обговорень, учасники круглого столу відзначають:
– бібліотеки виконують важливі соціальні й комунікаційні функції, забезпечуючи конституційні права громадян на отримання інформації, є одним з базових елементів культурної, освітньої та інформаційної інфраструктури регіону;
– бібліотеки необхідні громаді: серед усіх закладів культури вони найбільш наближені до місцевої громади, є доступними та безкоштовними установами для усіх верств населення;
– бібліотечні заклади потребують постійної уваги та підтримки органів місцевого самоврядування, громадськості;
– найбільш гострими проблемами бібліотек сьогодні є: слабка матеріально-технічна база, відсутність опалення, зв’язку, незадовільний стан комплектування бібліотечних фондів, повільні темпи впровадження новітніх інформаційних технологій, особливо у сільській місцевості;
– бібліотека має бути доступна для мешканців з обмеженими фізичними можливостями, людей поважного віку за місцем їх проживання;
– бібліотека повинна постійно оновлювати інформаційні ресурси у відповідності з читацькими запитами, бути обладнана сучасними меблями, мати комфортний інтер’єр;
– у сучасній бібліотеці мають бути комп’ютери з програмним забезпеченням і підключенням до мережі Інтернет, копіювально-розмножувальна техніка, мультимедійне обладнання;
– бібліотека має бути місцем проведення змістовного інтелектуального дозвілля та творчого розвитку для усіх членів громади, зокрема, для дітей та юнацтва.

Учасники круглого столу висловлюють щиру подяку всім, хто брав участь у заходах, і звертаються з пропозиціями до:

І. Місцевої громади:

– активніше виявляти свою позицію щодо розбудови публічних бібліотек, впливати через громадські ради на органи місцевого самоврядування з метою вирішення питань організації якісного забезпечення інформаційних і культурних потреб місцевої громади.

ІІ. Органів місцевого самоврядування:
– забезпечити гарантоване нормативно-кошторисне фінансування бібліотек відповідно до заходів, передбачених Регіональною програмою «Розвиток публічних бібліотек Донецької області на 2012-2015 роки»;
– затвердити місцеві програми розвитку публічних бібліотек у містах і районах області на 2012-2015 роки та забезпечити їх гарантоване нормативно-кошторисне фінансування;
– вжити заходів щодо формування базової мережі бібліотек відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 984 від 24.10.2012 р.;
– провести моніторинг бібліотек з метою визначення відповідності наявної мережі бібліотек мінімальним соціальним нормативам забезпечення населення публічними бібліотеками та заслухати питання про результати моніторингу на сесіях рад відповідних рівнів;
– ввести до складу громадських рад при органах місцевого самоврядування бібліотечних працівників, представників піклувальних (опікунських) рад, які діють при бібліотеках.

ІІІ. Бібліотек та централізованих бібліотечних систем:
– матеріали, отримані під час громадських обговорень, надати до органів місцевого самоврядування, оприлюднити на бібліотечних сайтах та в ЗМІ;
– запровадити низку заходів щодо виконання доручень учасників громадських обговорень, спрямованих на створення позитивного іміджу бібліотечних закладів, популяризації бібліотек та бібліотечних послуг;
– активізувати адвокаційну діяльність із залученням представників місцевої влади та громади до розбудови бібліотек;
– створити колегіальні громадські (піклувальні, опікунські) ради при бібліотеках;
– запровадити звіти керівників бібліотек на сесіях обласних, міських, районних (сільських, селищних) рад, засіданнях профільних комісій тощо.

Резолюція ухвалена учасниками круглого столу за результатами
громадських обговорень «Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє»
30.10.2012 р.

http://ula.org.ua/ Українська бібліотечна асоціація України /Новини
http://www.library.donetsk.ua/ Сайт Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Крупської


Обсудить на форуме