Холодний Яр в історії Української революції 1917 - 1920-х рр. Саме ця історична подія стала темою зустрічі 21 травня у ЦМПБ користувачів, вчителів історії шкіл міста та членів громади з кандидатом історичних наук, старшим викладачем Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Юрієм Митрофаненко.
Історія Холодного Яру (Холодноярської організації (республіки) – героїчна сторінка боротьби за незалежність України в 1917 – 1920 -х рр. Це був один з потужних повстанських центрів, створених місцевим селянством для захисту своїх життєвих інтересів та підтримки української державності. Саме УНР, бо мешканці Холодноярської організації, яку сам Юрій Горліс-Горський (автор роману «Холодний Яр») називав «республікою», вороже поставилися до режиму Скоропадського і брали участь у протигетьманському повстанні, яке й дало початок масовій організованій боротьбі на території Холодного Яру.
Отаманщина в українській історії – явище особливе. Кожен історичний поворот, сплеск народного гніву чи піднесення народжував цілі грона самородків-організаторів, які спромагались гуртувати людей і впливати на них. У радянські десятиліття це явище тотально замовчували. Не дивно, що з настанням незалежності отамани вийшли на авансцену української історичної пам’яті. Нині настав час глибше осмислити це явище, що й зробив у своїй науково-популярній праці «Українська отаманщина 1918-1919 років» кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко, яку презентував під час зустрічі.
Також відбувся перегляд документального фільму «Холодний Яр. Воля України - або смерть!» про визвольну боротьбу українських повстанців проти російських окупантів 1918-22 рр. Знятий за мотивами роману очевидця подій Юрія Горліс-Горського.
Виробництво: ТОВ "Диваки продакшн”, 2014 р.
Режисер і сценарист: Галина Химич
Продюсер: Оксана Левкова
Оператор-постановник: Сергій Мурін
Композитор: Борис Севастьянов
Україна, 1919 рік. На Чигиринщині з центром у Холодному Яру діють повстанські загони прихильників УНР, що ведуть боротьбу проти загарбників (німецьких окупантів та російських "білих” і "червоних” інтервентів).
Двадцять два села піднімають повстання і стають для червоних територією, куди більшовиків не пускають.
Білогвардійські полки генерала Денікіна також не можуть увійти до Холодного Яру. Білі здатні воювати з регулярною армією противника, але виявляються безсилими проти місцевих повстанців. Тут проти них воюють всі - від старого до малого. Історія надзвичайної боротьби українців, про яку досьогодні відомо так мало. Понад 30 тисяч українських повстанців кілька років тримали в страху більшовицьку армію.
Divaki production, 2014 http://divaki.com.ua/
ЦМПБ має електронну версію цього фільму та дозвіл автора на його публічну демонстрацію.
Фонд бібліотеки поповнився виданням Юрія Митрофаненко «Українська отаманщина 1918-1919 років».