Дуже хотілося, щоб захід «Народні символи України», який був проведений 23 серпня і приурочений до офіційної дати - Дня незалежності України, був не символічним, а цікавим і корисним. Тим більше що аудиторія підібралася підліткова - відкрита і допитлива.
Щоб визначитися, що відноситься до українських народних символів, почали зі слайд-програми «Народні символи України». Одне перерахування їх зайняло хвилин п'ять. Що ж, багатий душею народ, у якого так багато уподобань.
Всім відомо: «Без верби і калини нема України». Справді, без невибагливої і щедрої калини, неодноразово рятувавшій народ від голоду і хвороб, і плакучої верби, що дає приклад життєлюбства і стійкості, напевно, не відбулася б Україна. Цього разу підлітки Пункту вільного доступу до Інтернету почули дві красиві легенди, пов'язані з появою цих улюблених українцями дерев.
А які прекрасні українські рушники! Вони як заклинання, звернення до вищих сил, молитва. Недарма ще в дохристиянський період рушники висіли на стінах замість ікон. У кожній області на рушниках свій неповторний орнамент. Ми дивувалися їх різноманіттю і намагалися прочитати зашифровану в них мову. До речі, як з'ясувалося в ході заходу, для нашої Донеччини характерний рослинний орнамент у вигляді яскраво-червоних троянд.
Біла українська хата під очеретяним дахом. Таких більше немає ніде. Це теж символ України. У селі Чарівне Слов'янського району під відкритим небом розташувався незвичайний музей, що складається з декількох будівель: хати, комори, кузні, млина, колодязя, вуликів. Ось туди, користуючись сторінкою Вікіпедії, забрели учасники нашого заходу. Домовилися, що наступний візит в музей буде не віртуальним - адже до Слов'янська рукою подати.
Потім всі разом вчилися збирати вінок з квітів. Виявилося, створити свій неповторний вінок легко і швидко здатний не кожен. А інструкція поміщена на сайті https://www.youtube.com/watch?v=CSafGdlkbN8.
Далі користувачів знову чекала подорож. І не просто подорож, а 3D екскурсія в Музей Писанки, яка розміщена на сайті http://hutsul.museum/pysanka/exposition/virtual/. Так-так, в місті Коломия Івано-Франківської області є незвичайний музей у формі яйця, де зберігається до 6000 декоративних писанок з усього світу. Екскурсанти побували у всіх залах музею, побачили всі його чудові експонати. Буде що згадати, вибрати візерунок, коли доведеться розписувати пасхальні яйця.
Напевно, немає більш впізнаваного в світі українського символу, ніж козак. А чим славний козак? Звичайно ж, умінням боротися. Як заворожені, дивилися юнаки та дівчата відео «Запорізькі козаки» на сайті https://www.youtube.com/watch?v=LSXd1Me6t1o. О, цей рукопашний бій! Скільки сили, спритності, статі! Так і хотілося вигукнути: «Козаки, ми пишаємося вами!».
Чи знаєте ви Україну? Так, знаєте, якщо знаєте про її символи.