У перші дні листопада на щорічному семінарі традиційно зустрілись колеги з комунального закладу культури «Централізована система публічних бібліотек» та шкільних бібліотек міського управляння освіти. Цього року семінар був присвячений важливій темі нашого сьогодення й мав назву «Національно - патріотичне виховання як складова формування життєвих цінностей підростаючого покоління» http://konstlib.net/node/13115. Його роботу відкрило попурі з добре відомих українських пісень у виконанні викладача міської школи мистецтв Надії Петрівни Мироненко. Разом з нею співали всі бібліотечні фахівці та гості семінару.
З вітальним словом до присутніх звернулася директор КЗК «ЦСПБ» Т. В. Оратовська. Мета поставлена, завдання визначені – розпочалася професійна робота.
Форму для семінару Т. В. Сидоренко, провідний методист КЗК «ЦСПБ», обрала дещо незвичну – семінар-пазл. Та хіба є зараз щось незвичне в роботі фахівців інформаційної сфери – сучасних бібліотекарів? Чому пазл? Як діти збирають з різнокольорових детальок одне єдине завершене барвисте полотно, так і всі присутні протягом насичених робочих годин збирали з розрізнених тематичних пазлів одне єдине, вагоме – народ, нація, Батьківщина.
Семінар бібліотечний, тож і перший пазл фундаментальний, основа основ бібліотечної діяльності – фахова доповідь провідного бібліотекаря відділу комплектування та обробки документів центральної міської публічної бібліотеки /далі ЦМПБ, Є.О.Уварової «Результати дослідження «Незадоволений читацький попит на вітчизняну книжкову продукцію в публічних бібліотеках Костянтинівки». Адже давно вже існує проблема поповнення бібліотечних установ сучасною та корисною книжковою продукцією. Цю тему повно та ґрунтовно, з висновками та пропозиціями розкрила провідний фахівець.
Під час другого пазла – презентаційної сесії теж неможливо було заскучати. «Обласний семінар бібліотек різних систем і відомств Донецької області «Місія бібліотек у формуванні духовного потенціалу нації та збереження культурної спадщини краю»» - про його роботу звітувала учасник обласного семінару Бондаренко І. Л. – провідний бібліотекар ЦМПБ. Місія бібліотек у формуванні
духовного потенціалу нації та збереження культурної спадщини краю [Електронний ресурс]. ru.calameo:
веб-сайт. - Режим доступу: http://ru.calameo.com/read/004978235575ca9b6df2a, вільний (дата звернення: 07.11.2016). –
Назва з
екрана.
Друга частина її виступу була присвячена роботі центральної міської публічної бібліотеки з національно-патріотичного виховання дітей та молоді, а також бібліотечній проектній діяльності, та проілюстрована матеріалами з презентації «Громаді міста – сучасна бібліотека». Громаді міста – сучасна бібліотека [Електронний ресурс]. ru.calameo: веб-сайт. - Режим доступу: http://ru.calameo.com/read/004978235f31a30ad272a , вільний (дата звернення: 07.11.2016). – Назва з екрана.
Другий пазл виступом «Бібліотекар як учасник процесу національно – патріотичного виховання» продовжила провідний методист Сидоренко Т.В. разом з Євгеном Міщуком, майором Костянтинівської комендатури. Бібліотекар як учасник процесу національно – патріотичного виховання [Електронний ресурс]. ru.calameo: веб-сайт. - Режим доступу: http://ru.calameo.com/read/004978235a1dccd9c5e6c, вільний (дата звернення: 07.11.2016). – Назва з екрана.
Присутні задавали офіцеру багато запитань щодо ситуації з правопорядком у місті, а також пропозицій стосовно сумісної роботи військових та бібліотечних фахівців. Спілкування було насиченим та корисним. І продовжувалося ще й у третьому пазлі, адже майор продуктивно пропрацював з бібліотекарями весь семінар до останньої хвилини.
Сучасний бібліотекар повинен володіти мистецтвом спілкування, бути компетентним у різних галузях знань, тримати в пам’яті різноманітну інформацію. Бібліотечна діяльність – це самовіддана та кропітка праця, без якої інформація, що зберігається у бібліотеці, може залишитися незапитаною. Бібліотекарі відкривають для своїх читачів величезний світ інформації, представлений у книгах, журналах, комп’ютерних мережах. Та не тільки цим відомі бібліотеки в наш час, де кожен відвідувач має можливість докластися до якісних естетичних культурних продуктів, а також самому навчитися їх створювати. Саме це бібліотечні фахівці довели під час довготривалої сесії, яка складалася з різноманітних майстер-класів. По-перше, звернулися до петриківського розпису – давнього самобутнього народного мистецтва, що зародилося на мальовничих берегах річки Чаплинка на Дніпропетровщині. Село Петриківка має давню козацьку історію, пов’язану з Петром Калнишевським, котрий офіційно заснував селище – тому тут ніколи не було кріпацтва. Петриківка славиться на весь світ унікальним народним розписом, котрий було визнано нематеріальною культурною спадщиною людства ЮНЕСКО в 2013 році. Та й у Костянтинівці є своя відома майстриня петриківського розпису - Любов Касьянова. Її майстер-клас був проілюстрований чудовими власноруч створеними роботами, техніка виконання яких дуже зацікавила всіх присутніх.
По-друге, «Дивовижний світ українських традицій у публічній бібліотеці» - чарівну паличку творчості від Любові приймає Вікторія Журавльова, художник ЦМПБ. Писанки, об’ємні роботи з паперу, що виконані в техніці квілінг, фотокартини, дівочі віночки, жіночі прикраси тощо. Наша Вікторія на всі руки майстриня. Тож вона отримала багато запитань від присутніх стосовно своїх робіт. І якомога повніше з допомогою наочних прикладів на них відповідала, демонструючи різні техніки виконання та навчаючи присутніх.
Наш семінар відбувався в центральній міській дитячій бібліотеці /ЦМДБ, яка в поточному році, а саме дитячий клуб раннього розвитку «Смайлик» (керівник Кононенко Марина Вікторівна), для реалізації і розвитку проекту «Психосоціальна підтримка населення в Донецькій і Луганській областях» отримали ГРАНТ від Чеської гуманітарної організації «Людина в біді». Бібліотека поповнилася новими красивими та сучасними дитячими меблями, комп'ютером, фліп-чартом, але найцікавіше - в бібліотеці з'явився світлодіодний стіл - пісочниця для групових та індивідуальних занять з дітьми. І дорослі і маленькі користувачі бібліотеки приходять, дивуються, навчаються, отримують нові враження і зовсім нові відчуття! Такі ж враження отримали й учасники семінару, які мали нагоду власноруч оцінити необхідність такого обладнання в бібліотеці.
На цьому дива в ЦМДБ не скінчилися. «Весела майстерня. Інноваційні технології в творчості» - з допомогою Приходченко Євгенії, волонтера ЦМДБ, учасники семінару змогли власноруч оцінити можливості 3D ручки – це незвичайний пристрій для писання та малювання, за допомогою якого можна робити реалістичні тривимірні, а так само двомірні малюнки. І робити це можна не по листу, а від листа - вгору!
Наприкінці року важливим є планування бібліотечної роботи на наступний рік. Провідний методист надала консультацію щодо планування-2017 з допомогою міні-презентації збірки поезій Ореста Корсовецького «Вітер часу».
Також під час семінару пройшла інформаційна акція мобільної бригади соціально – психологічної допомоги Української фундації громадського здоров’я щодо послуг особам, які постраждали від гендерного насильства.
Сидоренко Т.В., провідний методист КЗК «ЦСПБ»