Довідково-інформаційний сектор
ДО ОЛЕКСИНИХ ЧИТАНЬ 2017
«46 свідчень іноземців про українських політв’язнів»
(До 10-х ювілейних Олексиних читань 2017)
УВАГА! НОВА КНИГА!
Листок сигнал
Шановні користувачі!
У грудні 2016 року та січні 2017 року Костянтинівка знову стане містом пошани нашого великого земляка Олекси Тихого. У нас у місті пройдуть шкільні, а потім міські Олексині читання. На нас чекає велике свято. Ми робимо свій вклад в ці читання і пропонуємо своїм користувачам листок-сигнал : «46 свідчень іноземців про українських політв’язнів» (До 10-х ювілейних Олексиних читань 2017)
Маємо надію, що матеріал підібраний нами Вас зацікавить і допоможе у підготовці Олексиних читань.
Запрошуємо до знайомства. Люби рідне. Читай українське !!!
Читайте українською у будь-якому форматі !!!
Довідково-інформаційний сектор бібліотеки завжди з Вами!!!
Радимо прочитати:
Іноземці про українських політв’язнів : Спогади [Текст]/ Упор. Олена Голуб; переди. Євгена Сверстюка. – К.: Смолоскип, 2013. – 736 с.
Книга демонструє унікальне явище – такий собі «Новий Вавилон», що об’єднав різні національності, що нібито не можуть знайти спільної мови. І як не паралоксально, саме арешт посприяв знаходженню цієї спільної мови, унікального обміну інтелектуальним, духовним та чуттєвими досвідами інших культур та цінностей – в нелюдських умовах ув’язнення.
Імперська політика ввела поняття «дружби народів» заради створення своєрідної ієрархії націй, заради сортування та відокремлення «гірших» від «кращих». Тут йдеться мова про створення міфу, який згладжував відмінності між націями, випинаючи наверх старшого брата. Та не було враховано те, що інтелігенти духу зуміють виступити над системою. «Іноземці про українських політв’язнів» – одне із найважливіших тому свідчень. Зокрема, євреї своїми свідченнями і спогадами надламують міф про український антисемітизм і єврейське українофільство.
Кожна сторінка цієї книжки – це людина в чорноті камери, відчайдушне очікування на листа від рідних, тяжка робота тіла і душі, це єднання і супротив. Коли безпідставне позбавлення побачення із рідними викликає страйк і голодування ув’язнених; коли за непокору злочинному режиму притомну людину «мурують» в стінах психлікарні; коли українські вірші таємно переписуються вірменами, росіянами, євреями – таких історій тут, у книжці, кілька десятків, але в них переплітаються сотні імен, тисячі життів. І тяжко уявити, що спогади „Іноземці про українських політв’язнів” могли бути більш актуальними, аніж сьогодні, коли Україна знову потерпає від залізних імперських щелеп.
25 в’язнів-іноземців, 46 свідчень проти царства зла і 46 історій про людяність і сердечність… Книга зібрала спогади людей різних національностей і різних професій. Серед оповідачів є євреї, росіяни, вірмени, естонці, італієць, австрієць та литовець, ув’язнені – громадські та політичні діячі, юристи, викладачі, письменники, фізики, біологи… Це люди, спогади яких зберігають унікальні історії Олекси Тихого ,Євгена Сверстюка, Василя Стуса, В’ячеслава Чорновола, Івана Світличного, Василя Овсієнка та багатьох інших українських діячів, які лишили свій відбиток не лише в житті України, а у представників інших народів.
Видання адресовано дослідникам, викладачам, студентам, широкому колу читачів, які цікавляться новітньою історією боротьби українського народу за Незалежність.
Листок сигнал підготувала провідний бібліограф ЦМПБ Шпакова Наталя .