Центральна міська публічна бібліотека
ДОВІДКОВО – ІНФОРМАЦІЙНИЙ СЕКТОР
ЧИТАЄМО ПРО УПА.
8 ЛЮТОГО СТАРТУЄ НАЦІОНАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ В ПАМ'ЯТЬ ПРО УПА
Інформина
Шановні користувачі!
Цього року виповнюється 75 років від створення Української повстанської армії. Інформаційна кампанія стартує в річницю першого бою українських повстанців із нацистами. У ніч на 8 лютого 1943 року сотня Григорія Перегіняка — "Коробки” атакувала районний центр Володимирець Рівненської області, що перебував під контролем окупантів.
Запрошуємо до знайомства з книгами!
Читайте українською!
Центральна міська публічна бібліотека завжди з Вами!
Історична довідка
Українська Повстанська Армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Заснована в кінці 1942 року та діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 років. Стратегічною метою УПА було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Протягом усього часу існування головним ворогом повстанської армії вважався СРСР – як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення.
Поруч із тим, УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба. У 1943-1944 роках тривало гостре протистояння проти польських сил, що намагалися відновити довоєнні кордони Польщі, тобто приєднати до неї землі Західної України.
Через лави УПА пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей.
Діяльність УПА була логічним продовження національної революції 1917-1920 років. Продовженням боротьби УПА у формі ненасильницького опору став дисидентський рух та національно-демократичне відродження кінця 1980 – початку 1990 років.
Ветерани УПА отримали правове визнання згідно з Законом України "Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті”.
Детальніше:
8 ЛЮТОГО СТАРТУЄ НАЦІОНАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ В ПАМ'ЯТЬ ПРО УПА//Український інститут національної пам’яті URL: http://memory.gov.ua/news/8-lyutogo-startue-natsionalna-informatsiina-kampaniya-v-pamyat-pro-upa (дата звернення: 07.02.2017).
РАДИМО ПРОЧИТАТИ:
Матіос, Марія Василівна. Солодка Даруся : драма на три життя [Текст] / М. В. Матіос. - 3. вид.. - Л. : Піраміда, 2005.. - 174 с.
"Солодка Даруся” – драма на три життя (драма щоденна, драма попередня, драма найголовніша). Книга складається з трьох драм життя. Перша – опис життя Дарусі – жінки, яка вважається божевільною, однак, такою не є. Описується її щоденне життя і епізодичні події в ньому. Драма сповнена таємниць і незрозумілостей, які розкриваються пізніше. Друга – опис того, як у житті Дарусі зявився Іван, який теж вважається дивним, однак таким не є. Ця драма є історією поваги і, можна сказати, любові. Проте, як завжди, не без людського втручання – закінчилася… І залишилася Даруся знову одна. Третя – то драма життя, що передувало Дарусиному. Драма життя її батьків. Настільки сумна і вражаюча, що навіть не плачеш, а занурюєшся у отой світ Дарусі та починаєш розуміти сум попередніх двох розділів-драм. Повість розповідає про гірку долю Дарусі та її батьків, понівечених радянськими НКВДистами в довоєнний та післявоєний період окупації радянськими військами Західної України у 1970-их роках. Події розгортаються у глухому гірському селі Черемошне, що на Буковині.
Вільчинський, Олександр. Останній герой [Текст] / О. Вільчинський. - Л. : ЛА "Піраміда", 2004.. - 136 с.. - (Лауреат конкурсу "Коронація слова").
Олекса, вояк УПА, після тривалих поневірянь на сході повертається у рідне село, де він залишив стареньку маму і кохану дівчину. Але повертається не сам, а з новим товаришем Віллі Шубертом, колишнім піхотинцем вермахту, скаліченим у багаторічному полоні, який прибився до нього десь на Донбасі. Майже двотижневе перебування в Західній Україні стало для Олекси і Віллі своєрідним іспитом на виживання, перевіркою їхніх людських та суто чоловічих якостей. Та хто знає, що чекає їх попереду…
Інформину склала провідний бібліограф ЦМПБ Шпакова Наталя.