КЗК «ЦСПБ»
Центральна міська публічна бібліотека
Довідково - інформаційний сектор
Батуринська трагедія. 310 років потому
Інформаційна закладка
Батуринська трагедія - каральні дії московських військ із захоплення і знищення столиці гетьмана Івана Мазепи Батурина і його мешканців, що були проведені 2 листопада 1708 року за наказом московського царя Петра I. У ході цих дій були вирізані всі мешканці міста, незалежно від віку і статі. За різними оцінками загинуло від 11 до 15 тисяч батуринців. В історію України ці події увійшли під назвою «Різанина в Батурині».
Костомаров пише про ті події наступне: "30 жовтня приїхав до Погребків Меншиков, і тоді відбулася військова рада, що поклав взяти Батурин і, в разі опору, щоб знищити його як головний притон сили, неприязної царя Малоросії ... В 6 години наступного ранку Меншиков зробив напад і наказав знищити в замку всіх без відмінності, не виключаючи й немовлят, але залишати в живих начальників, для передачі їх страти. Все майно батуринців віддавалася заздалегідь солдатам, тільки знаряддя повинні були стати казенним надбанням. Протягом двох годин все було закінчено: гетьманський палац, служби та двори старшин - все було перетворено на попіл. Все живе було винищено ... Втім, багато хто встиг піти наперед і залишитися цілими. Це видно з того, що згодом поверталися до Батурина багато обивателі на свої місця ... "
Цей та інші каральні походи і репресії проти козацької старшини були відплатою московського царя за бажання українців здобути власну незалежність.
Батуринська трагедія в українській культурі
Батуринські події знайшли відображення в народній думі «Семен Палей і Мазепа»:
[…] А в городі Батурині
Мужиків та жінок
У пень сікли да рубали,
Церкви палили, святості да
Ікони під ноги топтали
Поет Тарас Шевченко, в поемі «Великий льох» (1845), цілий розділ приділив подіям у Батурині:
[…] Цареві московському
Коня напоїла
У Батурині; як він їхав
В Москву із Полтави.
Я була ще недолітком,
Як Батурин славний
Москва вночі запалила,
Чечеля убила,
І малого, і старого
В Сейму потопила.
Я меж трупами валялась
У самих палатах
Мазепиних … Коло мене
І сестра, і мати
Зарізані, обнявшіся,
Зо мною лежали […]
Подіям Батурина присвячені:
повість Богдана Лепкого «Батурин» (1927), з першої книги історичної епопеї «Мазепа»;
роман Романа Іваничука «Орда» (1992);
збірка поезій Івана Шкурая (Деснаша) «Батуринська голгофа»;
дума А.Пашкевича на слова І.Мазепи та Й.Струцюка «Горить Батурин»;
історичне оповідання Олелька Островського «Руйнування Батурина» (1913).
Зайняли вони своє місце і в батуринських легендах: відомі легенди про втрачені в Батурині скарби Мазепи, про зрадника Івана Носа, про Меншикова і стареньку матір.
Детальніше:
Батуринська трагедія [Електронний ресурс] // Вікіпедія – Електронні дані. –– Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D1%96%D1%8F?fbclid=IwAR18n1jdhHbV7wgGzGMomTGNh3YUbsKswEY0ZYA6-RsZGnp0_uW-DrE3N9k , вільний (дата звернення 10. 10 .2018 р.). – Назва з екрана .-Мова укр.
Провідний бібліограф ЦМПБ Шпакова Наталія.