9 листопада, у День української писемності та мови, в центральній міській публічній бібліотеці зібралися шанувальники українського слова. ЦМПБ приєдналася до проведення східноукраїнського літературно-мистецького проекту «Кальміюс», організаторами якого виступили Станіслав Черногор з Олександрою Папіною (ГО «Фонд розвитку громади») і Тетяна Пилипець (Львівська обласна бібліотека для юнацтва). Тут були представлені три локації.
На першій локації «Діти» інтерактивну подорож у світ КОТІВ-ВОЯКІВ (квіз) здійснили представники харківського видавництва «АССА», які презентували вперше українською мовою всесвітньо відому серію романів «Коти-вояки». Під час проведення майстер-класу по мотивам книги Девіда Маккі "Елмер" (АССА) маленькі читачі – діти познайомились з неймовірним вигадником та жартівником Елмером - найвідомішим у світі слоном, головним героєм книжки. Діти із задоволенням створювали своїх паперових різнокольорових слонів у клітинку. Усі слоненята вийшли несхожими один на одного. Діти та батьки були дуже вражені і вдячні видавництву «АССА» за цікаву зустріч. Вони отримали масу позитивних емоцій.
На другій локації «Підлітки» зустрічалися літератори Донецького регіону – краматорчани Марія Цимбал і Олександр Олійник та горловчанин Микола Сергієнко (Джміль) з дружиною Любов’ю Чепигою та учні старших класів СЗОШ №» 1, 13.
Колишній житель Горлівки, поет Микола Сергієнко, який був активним учасником Майдану, розповів про себе, що сьогодні він живе неподалік від Бахмута, в старій батьківський хаті в селі Отрадівка. А ще він більше відомий під своїм поетичним псевдонімом Микола Джміль. Вперше почав писати у 15 років, але друкуватись – зовсім нещодавно. Його перша книга «Долоні сонця» з’явилася в 2005 році. Згодом вийшла його друга книга – «Джерело Істини» у 2008 році, яку наповнили збірки поезій «Урок історії», «Останній самурай», «Сон наяву», «Живі зерна», «Воскресіння». Автор представив третю книгу, яка має назву «Коло». Коло – одне із імен нашого Світила. Зимове Сонце далекі пращури називали – Коло. Звідси маємо походження таких слів як холод, коляда. Тепер зрозуміло, чому така назва яскрава, колоритна, сонячна… Хоча спочатку у поета була задумка назвати цю книгу «Ми – Коло».
Усі твори Миколи Джміля насичені духовністю. Безмірна, всеосяжна любов пронизує всю його творчість. Любов до Батьківщини, любов до Матінки-Природи, любов до всіх людей землі – ось що червоною ниткою пов’язує всі його твори.
Автор майстерно продекламував багато поетичних рядків з нової книги. А вірш-реквієм про голодомор 1932-1933 років «Мамо сплять» вразив усіх присутніх трагізмом тієї страшної сторінки історії.
Поет також розповів про свою поему-легенду "АТТІЛА, або Благовіст Любові”. Твір розповідає про період правління Аттіли та боротьби гунів (наших предків) з готами та римською імперією у IV столітті н.е. За словами поета, про гунів та їхнього ватажка Аттілу до нашого часу дійшло обмаль інформації, оскільки більшість історичних першоджерел знищено. Тому цей твір став яскравим доповненням до питання походження предків слов’ян.
Розмову з підлітками «про дім, почуття, життя і СЕРЦЕБИТТЯ» продовжила Марія Цимбал. Поетеса-письменниця з Краматорська. Пише вже більше 15 років, видала 3 віршовані збірки та одну прозову. Сюжети її віршів - інтимна лірика, кохання, що пронизує усе тіло з голови до кінчиків пальців. Останні три роки жила у Івано-Франківську, надихалась мистецтвом та культурою. А тепер повернулась і вирішила дарувати весь мистецький досвід Сходу.
Наступний автор - Олександр Олійник. Його твір «Денний звук» - номінант премії «книга року ВВС 2018». До початку дій на сході України, Олександр жив у Донецьку, служив у підрозділі пожежної охорони. Із 2014 року живе у Краматорську і далі працює за фахом, в управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області.
Книга "Денний звук" пронизана філософськими роздумами про сенс життя і його швидкоплинність і про те, як кожен із нас розплачується за помилки минулого.
Насиченою виявилася третя локація «Дорослі», на який незрівнянна Тетяна Пилипець (директор Львівської обласної бібліотеки для юнацтва) представляла кожного літературного гостя. Тут презентували свої твори відомі сучасні прозаїки і поети - Любко Дереш, Олена Стяжкіна (презентація збірки повістей «Розка»), Ірен Роздобудько («Прилетіла ластівочка»). Дует Ірен Роздобудько та Ігор Жук призвели незвичайне враження на присутніх. Несподівана Зоя Казанжи вразила обговоренням про «Літературу на межі журналістики та блогерства».
Ця зустріч викликала велику зацікавленість у присутніх – учнів Іванопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Костянтинівської районної ради, вчителів української мови та літератури учбових закладів міста, вихователів та батьків ДНЗ № 31 «Мир», представників громадських об’єднань міста, ЗМІ та ін.
На завершення фестивалю всі бажаючі могли придбати книги з автографами письменників. Велику колекцію нових книжок представила книгарня «Є» (м. Слов’янськ).