2019 рік оголошено роком Китаю в Україні. Якщо звернутися до давніх історичних фактів, то можна відзначити, що вперше згадка про український народ відзначилася в спеціальному літописі Юань-Ши. Мова йде про те, що завдячуючи імператорові Хубілаї була створена спеціальна руська сотня. Виходить, що багато століть тому, а саме в XIII столітті гвардійцями китайського імператора були українці! Отже, можна зробити висновок про те, що не зважаючи на різницю в культурному плані, відносини між державами почалися досить давно.
ЦМПБ приєдналася до відзначення цієї події і запланувала проведення низки культурно-мистецьких заходів до року Китаю в Україні. 23 січня на абонементі для юнацтва було проведено театралізовану годину «Подорож до країни чаю», у якій прийняли участь учні 11-А класу СЗШ № 13, члени Україно-англійського співдружжя «Туманний Альбіон» (керівник О. В. Ткаченко, вчитель іноземної мови).
Організатор заходу - провідний бібліотекар ЦМПБ Л.В. Черняєва на початку розповіла про історію китайського чаю. За легендою відкриття корисних властивостей чайного листя приписують Шен Нунгу, який жив у епоху 2737 р. до н. е. - 2697 р. до н. е. Одного разу він заварив собі води, щоб напитися і до його чашки випадково потрапили листя чайної рослини. Спробувавши відвар, він нібито був вражений його смаком і тонізуючим ефектом, і став пити щодня. А ще цікавим є факт того, що вперше китайський чай потрапив до України у 1769 році. Існують різні види чаю і етапи його виробництва.
Учениця Віолета Головченко розповіла про роль чаю в китайській культурі.
Всіх учасників заходу вразила театралізація китайської чайної церемонії у виконанні старшокласників.
Господиня Юйлань (в пер. з кит. «Магнолія» - Ангеліна Руденко) запросила на церемонію чаювання гостей. Спочатку за китайським звичаєм це має бути найстарша і найповажніша людина Лу Шэнли (в пер. з кит. «Переможець, успішний» - Семен Кадиров). У гості також були запрошені Сюли (в пер. з кит. «Струнка, вродлива, неповторна» - Ольга Вікторівна Ткаченко), Чанчунь (в пер. з кит. «Вічна молодість, китайська роза», Минчжу Чанчунь (в пер. з кит. «Чиста Перлина» - Поліна Хоролець), Сяомин (в пер. з кит. «Ранок» - Аліна Дика).
Гості погодилися і, прийшовши до господині, почали милуватися чудовим садом
Цікавим для присутніх виявився відеоматеріал «Як проводиться чайна церемонія в Китаї».
Господиня Юйлань (Ангеліна Руденко) стала готуватися до проведення чайної церемонії для гостей.
В Китаї існують безліч різноманітних способів заварювання чаю в залежності від обставин чаювання, достатку учасників та різновидів заварювального чаю. Спочатку Юйлань продемонструвала «Заварювання чашці чаоу (гайвань). Гайвань (дослівно «чашка з кришкою» або «гай бей», або « цзю джун»).
Цей спосіб заварювання містить такі кроки:
1.Скип'ятити воду або нагріти її до температури, яка має бути у відповідному чаї.
2. Нагріти чаоу кип'ятком.
3. Насипати листя в чаоу.
4. Сполоснути листя чаю та негайно злити воду.
5. Налити воду по стінці чашки на 2/3.
6. Зачекати 30 секунд, розлити чай.
7. Подати чай.
Чайна церемонія Гунфу Ча. Основна мета китайської церемонії чаювання - розкрити аромат і смак чаю, тому поспіх тут небажаний. Під час церемонії Гунфу Ча бесіду рекомендується вести, перш за все, про сам чай. За традицією, можна і віддати пошану чайному божеству - талісману (його невелику статуетку у китайців прийнято класти поруч із чайним начинням).
Оточуючі предмети під час чаювання повинні насолоджувати зір, ніжна музика - слух, і все навколо повинно бути в гармонії. Спосіб заварювання чаю Гунфу Ча вважається в Китаї мистецтвом. Для цього потрібно:
1.Довести воду на вогні до стану «Шум вітру в соснах» (приблизно 95 градусів). Скип'ятити воду не можна ні в якому разі, бо тоді ви зіпсуєте воду та чай.
2.Прогріти посуд: налити в чайник воду, з чайника вилити в чахай («море чаю»), з чахай розлити по чашкам та облити чайник зверху водою з чашок та чахай (зазвичай весь посуд ставиться на чабань - чайну дошку (столик) з піддоном для збору води).
Символічний смисл цього, можна сказати, містичного ритуалу, виражений в перевертанні чашок та вбиранні енергій Інь та Янь.
Протерти чайною кістю за годинниковою стрілкою чайник для залучення уваги чайника.
3.Призначений для заварки чай насипають в чахе (чайну коробочку). Потім чай вдихають, насолоджуючись ароматом. Насипати улун у чахе, познайомитись із чаєм: роздивитись, подихати чаєм.
4.Насипати стільки чаю в чайник, скільки відповідає його об'єму.
5.«Вихлопати чай» (При перевезенні та транспортуванні утворюється чайний пил, його необхідно прибрати. Чайник заварюється в чохол або рушник та акуратно прихлопується по дну приблизно хвилину).
6.Налити в чайник воду з великої висоти (для «дихання» води), після чого одразу вилити в чахай без ситечка та вилити з чахай (перша заварка не випивається).
7.Налити воду в чайник ще раз, настояти від кількох секунд до півхвилини в залежності від сорту чаю.
8.Вилити чай у чахай із ситцем, після чого розлити чай по довгим чашкам з чайної пари (довга чашка - «Небесна», відповідає за аромат).
9.Накрити довгі чашки широкими та обережно одним рухом перегорнути (широка чашка - «Земна», відповідає за смак та колір чаю).
Подавати пару потрібно на спеціальних підставках - невеликих витягнутих блюдцях.
10.Обережно витягнути з пари довгу чашку, подихати ароматом чаю з довгої чашки.
11.Подивитись колір настою чаю та випити із широкої чашки.
12.Хороші улунські чаї заварюються від 5-7 до 10 разів. Під час церемонії потрібно бути спокійною душею та тілом. Це дуже відповідальний захід. Бажано мати чайну дошку, чайник з ісінської глини, чахе, чахай, чайник на живому вогнищі для води, чайну пару, набір чайних інструментів.
Вдячність за чай. Коутоу пальцями.
Постукування по столу в знак вдячності за чай.
Гості вдячні господині за чай. Коутоу пальцями - постукування по столу в знак вдячності за чай. Людина, якій налили чаю, може виразити свою вдячність, постукавши по столу три рази зігнутими вказівним та середнім пальцем. Цей звичай розповсюджений у Південному Китаї (наприклад, у Гонконзі); в інших районах Китаю цього звичаю, як правило, не дотримуються.
Для користувачів бібліотеки презентується виставка – інсталяція «Країна Золотого Дракона», інформаційні матеріали якої розповідають про історію, культуру і традиції Китаю, яким більше 5000 років, а також вражає чудовий та дивовижний тваринний і рослинний світ Китаю. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати бібліотеку і ознайомитись з виставкою.