В Україні 15 лютого вшановують учасників бойових дій на території інших держав.
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав встановлено згідно з Указом Президента від 11 лютого 2004 року.
Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. За часів СРСР вони виконували «інтернаціональний» обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках.
Після здобуття Україною незалежності українські військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 40 тисяч військовослужбовців.
Є і більш старше покоління українського бойового резерву, що налічує майже 330 тис. чоловік. Велику частину цього резерву складають ветерани війни в Афганістані. Окремий, найстаріший ешелон ветеранів бойових дій – військові фахівці з досвідом ведення операцій у В’єтнамі, Сирії, Анголі, Мозамбіку та Єгипті. У додаток до цих категорій ветеранів йде контингент українських добровольців, які брали участь у війнах на території колишньої Югославії, в Придністров’ї та Абхазії.
Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Афганістані, яка тривала 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989. Через горнило тієї війни пройшли 160 тисяч українців, 12 тисяч з них отримали поранення, контузії, були скалічені, а 3360 – не повернулися до своїх домівок.
Нині у складні для країни часи воїни-афганці проявили героїзм і мужність на Донбасі, де у боях з окупантами загинуло понад 200 воїнів. Загалом у зоні АТО воювали і воюють близько 12 тисяч воїнів-афганців. (УКРІНФОРМ Мультимедійна платформа іномовлення України https://www.ukrinform.ua/)
Щорічно в рамках відзначення цього дня у ЦМПБ проводяться культурно-мистецькі заходи. 8 лютого до проведення години слави «А подвиги в легендах навіть не старіють» приєдналися учні 9-их класів Костянтинівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів № 13 з поглибленим вивченням іноземних мов Костянтинівської міської ради Донецької області (вчителі Л. І. Тарасенко та К. О. Мар’яненко).
На захід також були запрошені гості: старший солдат Костянтинівського об’єднаного міського військового комісаріату Костянтин Іванович Щепін; представники громадської Костянтинівської організації Спілка «Інтернаціоналіст»: Сергій Анатолієвич Сушильников, Сергій Григорович Челнов (воїни–інтернаціоналісти, Афганістан); Христофор Іванович Мугдусієв, учасник бойових дій на Кубі (Карибська (Кубинська) криза 1962 року) і член літературного об’єднання «Дзеркало» Михайло Йосипович Милий.
Спочатку пролунав Гімн України.
Ведуча – провідний бібліотекар абонементу для юнацтва ЦМПБ Людмила Черняєва провела огляд літератури, на сторінках якої розповідається про причини Афганської війни 1979-1989 рр. та її етапи, про сміливість воїнів та їхніх матерів. Учні переглянули відеоматеріали: «Афганістан. Хронологія подій», «Запаліть свічки», пісня О. Розенбаума «Чорний тюльпан», пісня «Ми уходимо».
Зворушливим моментом стало те, що на костянтинівській землі зустрілися три покоління військових, а саме, Кубинської кризи 1962 року, війни в Афганістані 1979-1989 років та сучасного збройного конфлікту на Сході країни. Всі вони – відважні воїни, патріоти нашої держави. Тому молоде покоління уважно слухало розповіді про бойовий шлях воїнів, про сувору буденність тих часів, бойових товаришів і лише про свої нагороди вони скромно замовчували. Учні активно задавали питання, поважно роздивлялися нагороди.
Запрошений до участі у заході гість - член літературного об’єднання «Дзеркало» Михайло Йосипович Милий прочитав власного вірша про Афганістан. А ще свого вірша про афганські події продекламувала бібліотекар Людмила Черняєва.
У залі запанувала тиша. Хвилиною мовчання всі учасники години слави із запаленими свічками вшанували пам’ять загиблих воїнів - учасників бойових дій на території інших держав.