8 квітня світ відзначає Міжнародний день ромів. Це свято національної гідності. Саме 8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся перший Всесвітній конгрес, на якому був створений Міжнародний союз ромів (International Romani Union, IRU). Зараз IRU об'єднує ромські громадські організації 42-х країн світу. За традицією 8 квітня роми усього світу вшановують також як День пам'яті жертв фашизму, шанують пам’ять ромів, убитих у концтаборах.
Вперше в Україні роми з'явилися у XV—XVII ст. — спочатку в Бессарабії та в Криму. Перша письмова згадка про них в Україні — 1501 рік (в охоронній грамоті, виданій великим литовським князем Олександром ромському ватажкові Василю).
В Україні за даними Всеукраїнського перепису 2001 року мешкають 47,6 тисяч ромів. Однак ромські неурядові організації називають набагато більшу цифру – від 150 до 400 тисяч.
В Україні питаннями захисту прав ромів опікується Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження» (заснований 1990 року). Мета ініціативи – підтримати зусилля НУО й активістів, спрямовані на залучення представників ромського народу до соціальних процесів і протидію дискримінації ромів.
На державному рівні 2013 року в Україні прийнято «Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року».
Знайомтеся: Наталія Зіневич, дослідниця історії та культури ромів, громадська діячка. Історикіня, старша наукова співробітниця Інституту української археографії НАН України, програмна директорка Ромського радіо Chiriklo. Вона багато знає про ромів в Україні, їхню культуру, побут та міфи, що їх оточують. Наприклад, про такі:
«Роми – це прийнята в Україні і світі політкоректна назва циган».
«Роми в Україні мешкають вже багато століть – перші згадки в історичних документах зафіксовані шість століть тому».
«Більшість сучасних ромів, незважаючи на міф, що вони кочові, є осідлими».
«Роми мають праіндійське коріння, але як етнос сформувалися вже на теренах Європи».
«...Ромські барони – є найбільш клішований образ, але не зовсім вірне поняття. По-перше, не барон, а баро: широ баро – ромською означає «велика голова», тобто шанована людина…»
Вона виступила одним із ініціаторів фотовиставки та презентації на тему "Пам’ять про нацистський геноцид ромів: український та європейський виміри (до 70-річчя закінчення Другої світової війни, до Міжнародного дня пам’яті жертв геноциду ромів та 10-ї річниці його офіційного відзначення в Україні)” у Національному музеї історії України. Співпрацює з ромською поетесою Рані Романі, як упорядник книжок.
Зіневич Н. Роми століттями жили поряд з нами, але ніби у паралельному світі https://platfor.ma/topic/vchena-nataliya-zinevych-romy-stolittyamy-zhyly-poryad-z-namy-ale-niby-u-paralelnomu-sviti/
Наталія Зіневич про історію ромів в Україні https://www.youtube.com/watch?v=Qldx7O74H_A
Сторінка Наталії Зіневич в науковому журналі відкритого доступу Academia, що публікується Публічної науковою бібліотекою з 2006 року. https://iuadh.academia.edu/NataljaZinevych
Тут можна знайти та скачати доробки Н. Зіневич за темою.
Годованська О., Луців О. Вектори розвитку академічних ромських студій в Україні: історіографічний дискурс, термінологічні проблеми в антропологічній перспективі: семінар Відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України http://social-anthropology.org.ua/seminars/vektory-rozvytku-akademichnykh-romskykh-studiy/
Найцікавіші факти про ромську громаду http://legalspace.org/ua/napryamki/posilennya-romskikh-gromad/item/9270-do-mizhnarodnoho-dnia-romiv-naitsikavishi-fakty-pro-romsku-hromadu
Маяк Т.І., провідний бібліограф мережевих ресурсів Інтернет-центру ЦМПБ