Трагічною сторінкою увійшла в літопис історії кримськотатарського народу його масова депортація, здійснена 18 травня 1944 р. за наказом радянського диктатора Йосипа Сталіна сотні тисяч кримських татар було депортовано з Кримського півострова України в різні регіони Радянського Союзу, майже половина з яких загинула або під час переселення, або протягом року перебування в засланні.
У листопаді 2015 р. Верховна Рада України визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу та встановила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Провідний бібліотекар ЦМПБ Людмила Черняева разом із учнями 9-А,9-Б класів СОШ № 13(вчителі: Людмила Іванівна Тарасенко,Ксенія Олексіївна Мар’яненко) підготували театралізовану виставу «Таємнича дівчина з квітучої гори Кара – Даг».
На захід також був запрошений старший солдат Костянтинівського ОМВК
Василь Володимирович Лавров.
Біля. книжкової виставки «Гірке щастя кримських татар» Людмила Вячеславівна провела огляд літератури.
Потім бібліотекар розповіла про трагедію і депортацію кримськотатарського народу,продемонструвала відеоматеріал «1944.Депротація», «Доля кримських татар».
Учні дізналися про національну культуру і звичаї цього народу, прослухали пісні на кримськотатарській мові.
Розпочалася театралізація за мотивами кримськотатарської легенди.
На чорній квітучій горі жило однооке чудовисько (грає Олександр Мушинський), якому місцеві кожного місяця приносять в жертву тварин та красунь. Сміливий Юнак Азамат (Давид Чобанян) якось ходив біля гори та співав народну кримськотатарську пісню про кохання. Чудовисько вилізло зі своєї квітучої гори і попросив заспівати ще раз.
-А чи хотів би ти подивитися на ту,якій присвячена ця пісня?- запитав Азамат.
-Так,- відповів Чудовисько.
Наступного дня Азамат привів із собою красуню Ельбіс ( Фатіма Амірова), яка заспівала пісню і, коли вилізло Чудовисько, вистрілила йому у єдине око. Заревіло Чудовисько, зруйнувалася гора, виросли на ній квіти. А Азамат та Ельбіс жили потім довго і щасливо.
І всі люди були врятовані.
Також, Людмила Вячеславівна продемонструвала відеоматеріал «Національні пісні та танці кримськотатарського населення», а потім і артисти і глядачі разом фотографувалися напам’ять.
Людмила Черняєва,провідний бібліотекар ЦМПБ.