Регіональний ландшафтний парк «Клебан- Бик»
Регіональний ландшафтний парк Клебан-Бик Костянтинівського району створено рішенням Донецької обласної ради № 23/11-256 від 29.02.2000 року на площі 1874,0 га з метою збереження унікальних природних комплексів і об'єктів водосховища Клебан-Бик і прилеглих ділянок. Рішенням Донецької обласної ради № 4/2-37 від 23.05.2002 року територія парку була збільшена до 2142,0 га за рахунок включення природних територій Білокузьминівка і урочища Стінки Рішенням № 4/31-775 від 23.12.2005 року територія парку знову збільшена на 758,1 га і тепер становить 2900,1 га.
Парк знаходиться в Костянтинівському і Бахмутському районах Донецької області.
Створено парк без вилучення земель у землекористувачів.
На території парку Ви познайомитеся з неповторними ландшафтами, яскравими фарбами квітучих степів, світом тварин і рослин, про існування яких Ви, може бути, і не здогадувалися. І це не дивно, адже багато хто з них, з побоювання повного знищення, занесені до Червоної книги України. Єдиним шляхом для збереження зникаючих видів флори і фауни є створення заповідних територій, на яких встановлюються конкретні обмеження на ведення господарської діяльності.
Територія парку являє собою барвисту, нібито гірську місцевість по обидва береги Клебан-Бикського водосховища, розташованого в гирлі річки Бичок (притока річки Кривий Торець).
Охоронювані природні комплекси мають велике наукове значення, з їх допомогою вирішуються і практичні проблеми. На охоронюваних територіях раритетні рослини і тварини не тільки зберігаються, а й розмножуються і це дає можливість здійснювати їх розселення.
Геоморфологічний компонент природного ландшафту парку характеризується з'єднанням гряд, останців, густиною і глибиною ерозійних розчленовувань, оголеністю корінних порід, які виступають на денну поверхню суцільними грядами. Це свідчить про те, що дану територію в кам'яновугільний період покривало неглибоке тепле море. До нас дійшли сліди незвичайного розквіту живих компонентів минулого ландшафту у вигляді скам'янілих решток рослин, коралів і молюсків.
Витоки назви йдуть в глиб століть. Ці пагорби бачили тисячолітнє царство скіфів, яких змінили гуни. На ці, що підносяться над степом пагорби, з повагою дивилися сармати, хозари, печеніги. На половців водив в ці краї свої дружини київський князь Володимир. За версією істориків, по цих місцях пролягав шлях дружини новгород-сіверського князя Ігоря, описаний в Слові о полку Ігоревім». Зараз про минулі часи нагадують кам'яні статуї скіфів на в'їзді в парк.
Сподіваємося, що Ви отримаєте задоволення від знайомства з нашим парком і у Вас з'явиться бажання піклуватися про рідну землю, щедру на красу чарівної природи з неповторними видами Донбасу!
Детальніше:
Регіональний ландшафтний парк «Клебан- Бик» [Електронний ресурс] / сайт /– Електронні дані. –– Режим доступу: http://klebanbyk.com.ua/ , вільний (дата звернення 14. 05 .2019 р.). – Назва з екрана .-Мова укр.