Студентська революція 1990 року або Революції на граніті була проведена з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму і мужності української молоді, яка у жовтні 1990 року стала на захист прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів Українського народу, коли більше 150 студентів-мітингувальників "кинули” власне життя і здоров’я на київський холодний граніт.
8 жовтня в рамках відзначення 29-ої річниці Революції на граніті на абонементі для юнацтва ЦМПБ відбувся демократичний діалог «Революція на граниті», до участі у якому долучилися студенти груп 3МС 9-2, 1ЛС 9-1 Комунального закладу « Костянтинівський медичний коледж» (викладач Л. Г. Живіло). На бібліотечний захід також були запрошені: В.В. Лавров, старший солдат Костянтинівського ОМВК, який приймав участь у подіях майже тридцятирічної давнини; Н.А. Палько, начальник відділу активної підтримки безробітних Костянтинівського міського центру зайнятості; А. А. Сущев, член літературного об’єднання «Дзеркало».
Захід було розпочато Гімном України. Провідний бібліотекар абонементу для юнацтва ЦМПБ Людмила Черняєва проінформувала студентів про основні історичні факти «Революції на граніті». Присутні переглянули відеоматеріал: «Революція. Як це відбувалося», «День в історії. Революція на граніті».
Студенти зацікавились розповіддю учасника Революції на граніті В.В. Лаврова про події студентів та їх вимогах. Він підкреслив, що незважаючи на мирний протест, студенти голодували та виносили свої пропозиції до Верховної Ради.
Запрошена на захід Н.А. Палько, яка на той час мешкала у Києві, доповнила розповідь учасника Революції.
Бібліотекар підкреслила, що багато українських письменників і діячів культури повстали на підтримку молоді. Зокрема, Олесь Гончар вийшов із рядів КПРС. Відома українська співачка Марія Бурмака та інші виконавці присвячували студентам власні пісні. Наприклад, багатьом відома пісня Марії Бурмаки «Сніг в гаю».
Патріотичні вірші продекламував член літературного об’єднання «Дзеркало» А. А. Сущев.
Голодування студентів стало центральною подією, і взагалі без цього голодування не
було б незалежної України. Тоді мав бути підписаний союзний договір, який зробив би вихід республіки зі складу СРСР фактично неможливим. В цьому документі був прописаний механізм, який був настільки складним, що практично здійснити вихід було неможливо. Тому не підписання Україною нового союзного договору було головною умовою голодування.
«Революція на граніті залишиться прикладом того, що навіть для найбезжаліснішої тоталітарної системи приходить час, коли вона перетворюється на гнилу стіну. І тоді її цілком здатні здолати молоді люди, озброєні лише справедливою ідеєю, єдністю і бажанням перемогти». (І. Островський, Є. Черненко «Великий злам»).
Людмила Черняєва, провідний бібліотекар ЦМПБ