Крим - унікальний історико-культурний заповідник, що вражає старовиною і різноманітністю.
В його численних пам'ятках культури відображені історичні події, культура і релігія різних епох і різних народів. Історія Криму - це сплетіння Сходу і Заходу, історія греків і Золотої Орди, церкви перших християн і мечетей. Тут протягом багатьох століть жили, воювали, укладали мир і торгували різні народи, будувалися і руйнувалися міста, виникали і зникали цивілізації. Здається, саме повітря тут наповнений легендами, про життя олімпійських богів, амазонок, кіммерійців, таврів, греків ..
Саме історії нашого Криму було присвячене чергове засідання ЛІТО «Дзеркало». Історичну подорож ми почали ще з далеких часів, коли в Криму жили таври і кіммерійці, потім їм на зміну прийшли скіфи, скіфів потеснили племена готів і гунів….. В Криму були Греція, Візантія і Римська імперія, князівство Феодоро, Хазарський каганат і Кримське ханство, слов’яни, печеніги і половці, вірмени, монголо-татари, Російська імперія… Найбільше про народи, що населяли Крим, підходять лермонтовські рядки: "Всі промайнули перед нами - всі побували тут ...". Новітня історія Криму починається, коли в Крим прийшли Совєти. Остаточно радянська влада у Криму була встановлена 18 жовтня 1921 з проголошення Кримської АРСР у складі РРФСР. У 1945 році автономія була скасована, натомість існувала Кримська область, передана у році 1954 зі складу РРФСР до УРСР М. С. Хрущовим, «з огляду на спільність економіки, територіальну близькість і тісні господарські й культурні зв'язки між Кримською областю й Українською РСР». У 1991 році із проголошенням незалежності України територія півострову входить до складу України. 1992 року була відновлена кримська автономія у складі України.
Зрозуміло, що розмови про "історичні права" на Крим справедливі з боку Росії в тій же мірі, як і з боку безлічі інших народів, що володіли спірною територією. Гаразд там, нині тавро, скіфів і кіммерійців вже не знайти. Але нащадки готів живуть у Німеччині, гунів - в Угорщині, "права спадкування" на князівство Феодоро можуть пред'явити у Вірменії, а вже про права на Крим Туреччини цілком серйозно говорить турецька преса. А Кремль - всього лише передостанній власник півострова, в довгій низці таких же "колег".
На жаль, своєю політикою Москва зруйнувала міжнародне право непорушності кордонів і відібрала в України частину її території. П’ять років окупації Криму, п’ять років з моменту так званого «референдуму», п’ять років репресій та життя мешканців півострова за російськими правилами. Але ми віримо і маємо надію, що обов’язково прийде час, і відбудеться повернення Криму в Україну.Тому що це історична справедливість і так має бути.