29 січня 2020 року в Україні відзначатиметься 102-а річниця бою під Крутами, котрий для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років. Важливим акцентом цієї події сьогодні є те, що сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.
Центральна міська публічна бібліотека долучилася до вшанування пам’яті полеглих Героїв. 28 січня напередодні відзначення Дня пам’яті Героїв Крут, на абонементі для юнацтва відбулось засідання патріотичного майданчику «З Україною в серці». Для учнів 10-А класу Костянтинівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 13 (вчителька Олена Юріївна Головчанська) було проведено історичну годину «Крути - і сум, і біль, і вічна слава України».
На бібліотечний захід також були запрошені: старший солдат, старший стрілець взводу охорони Костянтинівського об’єднаного міського військкомату Сергій Володимирович Несвіт, головний спеціаліст відділу використання інформації і документів Державного архіву Донецької області В’ячеслав Павлович Клименко, член літературного об’єднання «Дзеркало» Михайло Йосипович Милий.
Історичну годину було розпочато Гімном України.
Провідна бібліотекарка абонементу для юнацтва ЦМПБ Людмила Черняева розповіла про скорботну дату – День пам’яті Героїв Крут в Україні.
29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.
Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
У квітні 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору) українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.
Завдяки звитязі та сміливості українських вояків ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.
Бібліотекарка також повідомила про те, що пам'ять юних героїв живе й у піснях, баладах, літературі тощо. Доповненням став відеоматеріал «Пісня про Крути». Власного вірша про патріотів продекламував член Літературного об’єднання «Дзеркало» Михайло Йосипович Милий.
Старшокласники із зацікавленням прослухали доповнення до історичного повідомлення, з якими виступили старший солдат, старший стрілець взводу охорони Костянтинівського об’єднаного міського військкомату Сергій Володимирович Несвіт, головний спеціаліст відділу використання інформації і документів Державного архіву Донецької області В’ячеслав Павлович Клименко.
Присутні вшанували пам’ять загиблих Героїв під Крутами хвилиною мовчання.
Людмила Черняєва, провідна бібліотекарка абонементу для юнацтва Центральної міської публічної бібліотеки