«Культурна столиця Європи» — статус міста, який призначається Європейським Союзом терміном на один календарний рік, впродовж якого місту надається можливість демонстрації свого культурного життя та культурного розвитку. Мета програми — зближення європейців на основі співпраці в сфері культури, полегшення економічного, політичного та культурного об'єднання країн.
Підготовка до Культурної столиці Європи надає такі можливості для міст як: отримання значних культурних, соціальних та економічних переваг, сприяння відродженню міста, розвитку туризму, зміна іміджу міста та підвищення його статусу на міжнародній арені.
Програма була започаткована в 1985 році, її перша назва була «Європейське місто культури». Афіни першими отримали це звання. У 1985 році міністр культури Греції Меліна Меркурі та її французький колега Джек Ланг вирішили, що буде гарною ідеєю кожного року обирати культурну столицю задля підвищення обізнаності про європейську спільну історію та цінності. В 1999 році програму було перейменовано на Культурну столицю Європи. Європейська Комісія опікується програмою і кожного року Рада міністрів Європейського Союзу офіційно призначає культурні столиці Європи: до цього часу було призначено понад 50 міст.
До 2023 року визначені такі культурні столиці Європи: 2020 – Рієка (Хорватія) та Голвей (Ірландія); 2021 – Тімішоара (Румунія), Елефсін (Греція) та Новий Сад (Сербія, країна-кандидат); 2022 – Kаунас (Литва) та Еш (Люксембург); 2023 – Веспрем (Угорщина); 2024 – Тарту (Eстонія) (рекомендовано), Бодо (Норвегія, країна EFTA/EEA) (рекомендовано) та Бад-Ішль (Австрія) (рекомендовано).
До речі, у 2019 році Український культурний фонд адаптував дану практику в Україні та створив програму «Культурні столиці України», яка надає можливість українським територіальним громадам у майбутньому претендувати на статус Культурної столиці Європи.
До уваги користувачів пропонуємо слайд-презентацію "Голвей і Рієка - культурні столиці Європи 2020" (розробила провідний бібліограф мережевих ресурсів Інтернет-центру ЦМПБ Т.І. Маяк).
До уваги користувачів пропонуємо слайд-презентацію "Голвей і Рієка - культурні столиці Європи 2020" (розробила провідний бібліограф мережевих ресурсів Інтернет-центру ЦМПБ Т.І. Маяк).