Центральна міська публічна бібліотека
Довідково - інформаційний сектор
«Світ музики Михайла Каганова»
Краєзнавча інформина
Костянтинівка 2021
Народився 25 листопада 1926 року у м. Константинівка Донецької області у сім’ї робочого-шахтаря Івана Єгоровича Каганова. Мама – Перцовська Ася Григорівна, єврейка за національністю, була домогосподаркою на трьох дітей. У 1929 році під час обвалу на шахті загинув батько, за короткий час померла мама. Тож Михайло ріс і виховувався у дитячому будинку. З 1937 до 1941 р. – вихованець військово-музичної школи Радянської Армії в Одесі. Трубачем-сигналістом, разом з курсантами Одеського піхотного училища, зустрів війну. За тим – Московська школа радіолокації (1943), переведена пізніше (1944) у Ленінград, а потім – служба на Тихоокеанському флоті на військовому сторожовому кораблі «Вьюга». У складі 5-го дивізіону сторожевих катерів у серпні 1945 року брав участь у висадці десантів в Японських портах Юкки, Сейсин, Гензан, Расин. По завершенні війни з Японією, був направлений служити і працювати в ансамбль пісні і танцю Тихоокеанського флоту музичним керівником.
Його перші бойові пісні і кантата були присвячені бойовим друзям гвардійцям-катерникам мужнім і відважним морякам тихоокеанського флоту.
Після демобілізації у 1957 році повернувася до Одеси, закінчив музичне училище, поступив на 2-й курс Одеської державної консерваторії ім. А. В. Нежданової на історико-теоретичний факультет. Після закінчення консерваторії в 1957 році отримав направлення у м. Рівне музичним керівником театру і викладачем музично-теоретичних дисциплін музичного училища.
З 1958 року на громадських засадах 15 років очолював Обласну творчу організацію композиторів Рівненщини. Працював старшим викладачем кафедри музики і співу, доцент музично-педагогічного факультету Рівненського державного педагогічного інституту.
Рівненщина стала для Михайла Коганова близьким і рідним краєм. Цю велику свою любов до поліської землі він виражав у музиці своїх пісень, хорових поемах, інструментальних творах. Тому з’явилися такі незабутні шедеври, як «Пісня про легендарне місто» на сл. Г. Сербіна, «Я люблю тебе, мій рідний краю» на сл. М. Салатової. Неабияке місце у його піснях займали ліричні образи. До таких пісень можна віднести «Наша студентська» на сл. Колобова, «Крилата юність» на сл. Г. Сербіна, «Пісня про вчителя» на сл. Я. Дуба, «Рівне вечірнє» на сл. Н. Кузьменка, енергійна і весела пісня «Огоньки родного города», «Цветы Ровно», «Танцуем с тобой» (на сл. В. Колобова). Великою душевністю і ліризмом, любов’ю до свого рідного краю проникнуті пісні «Рідний мій краю», «Як не любити простори Полісся» (сл. Н. Кузьменка), «Вечір у селі» (сл. М. Салатової), лірична пісня «Невгасима моя любов…» (сл. І. Шенюка).
Ці пісні можна було почути у повсякденному житті, в побуті, на вечорах відпочинку, на концертах.
Багато творчих сил композитор присвятив творчості Тараса Григоровича Шевченка. До 150-річчя геніального поета був створений драматичний твір для баритона і оркестру народних інструментів – дума «Ой, три шляхи широкії…», виконана народним артистом СРСР Миколою Ворвулєвим. До цього ювілею створені також хори «Обніміте ж, брати мої», «За карії оченята», «Дивлюся, аж світає», «Закувала зозуленька», «У гаю, гаю» – усі ці твори виконувалися ансамблем бандуристів Київського радіо, увійшли до репертуару хорових капел і окремих виконавців філармоній України. Ці твори поповнили українську Шевченкіану, ввійшли в репертуар професійних та студентських колективів, стали необхідним елементом педагогічного репертуару вузів.
До театральної музики відноситься музичне оформлення дитячого балету «Снігурочка» – 1960 р., «Пори року» – 1961 р. у постановці Рівненського Палацу піонерів. Тут використано ряд українських жартівливих пісень, хороводів, дитячих музичних п’єс сучасних українських композиторів для передачі яскравого народного колориту музики. Для театру юного глядача Михайло Каганов написав музику до казкової вистави «Пригоди гончара» – 1965 р.
З інструментальних творів: «Концертний марш для духового оркестру на поліські теми», «Мелодія» для скрипки з фортепіано, «Танцювальна сюїта для фортепіано», «Вальс для ансамблю скрипалів». Симфонічна поема «Сильні духом».
Михайло Іванович приділяв велику увагу вихованню студентської молоді, майбутніх вчителів, наставників, продовжувачів освітянської справи.
Завдяки його дружнім порадам і творчій допомозі, багато з початківців стали справжніми творцями музики, а деякі мають свої пісенні збірки. І недарма Михайло Каганов майже 20 років з 1957 до своїх останніх днів, тобто до 1976 року обирався головою творчого об’єднання самодіяльних композиторів Рівненщини. Уряд присвоїв йому, одному з перших на Рівненщині, високе і почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України», а його друзі і колеги постійно дарували йому свою любов і щиру повагу.
Він завжди був серед людей, серед роботи, серед творчості, завжди в динаміці, енергійний і усміхнений. У будь-якій складній ситуації зберігав коректність і тактовність до ближніх і надзвичайну делікатну інтелігентність до всіх оточуючих. Він був простим і величним. Таким його пам’ятають усі, кому пощастило з ним працювати і спілкуватися.
Хочеться, щоб молоде покоління музикантів глибше познайомилися з творчістю Михайла Каганова, співали його пісні і відчували в них молодечий дух, невгасиму любов, жагу до життя, яку мала ця невтомна людина, митець і музикант.
Віддалені
ресурси:
Каганов Михайло Іванович [Електронний ресурс] //Енциклопедія сучасної України.– Електронні
дані. –– Режим доступу https://esu.com.ua/search_articles.php?id=12044 : ,
вільний (дата звернення 26. 11 .2021 р.). – Назва з екрана .-Мова укр.
Як не любити простори Полісся . Віртуальна виставка [Електронний ресурс] //Рівненська обласна універсальна наукова
бібліотека.– Електронні дані. –– Режим доступу: http://libr.rv.ua/ua/virt/143/ , вільний
(дата звернення 26. 11 .2021 р.).
– Назва з екрана .-Мова укр.
Композитор Михайло Каганов. Поезія
Тараса Шевченка Виконує академічний хор музичного училища. Керівник та диригент
Світлана Щербій. [Електронний ресурс] // youtube.– Електронні
дані. –– Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=I6fQiRQVbfU , вільний
(дата звернення 26. 11 .2021 р.).
– Назва з екрана .-Мова укр.
Персонілії
викладачів Михайло Каганов [Електронний
ресурс] // Наукова бібліотека.– Електронні дані. –– Режим доступу: http://library.rshu.edu.ua/index.php/poshukovyj-aparat/kartkovo-poshukovi-sistemi/34-zagalnyj-rozdil/531-2-personaliji-vikladachiv-rivnenskogo-derzhavnogo-gumanitarnogo-universitetu , вільний
(дата звернення 26. 11 .2021 р.).
– Назва з екрана .-Мова укр.
Вокально-хорове
мистецство Рівненщини [Електронний ресурс]
// allref.– Електронні дані. –– Режим
доступу: https://allref.com.ua/uk/skachaty/Vokal-no-horove_mistecstvo_Rivnenshini ,
вільний (дата звернення 26. 11 .2021 р.). – Назва з екрана .-Мова укр.
Незабутні
постаті хорового мистецтва Рівненщини
[Електронний ресурс]
//Безкоштовна електронна бібліотека.– Електронні дані. –– Режим
доступу: http://www.uk.x-pdf.ru/5istoriya/1250993-29-rivne-2010-nezabutni-postati-horovogo-mistectva-rivnenschini---udk-7841-bbk-85314-recen.php ,
вільний (дата звернення 26. 11 .2021 р.). – Назва з екрана .-Мова укр.
Краєзнавчу інформину підготувала провідний бібліограф ЦМПБ Шпакова Н.