ІНФОРМАЦІЙНЕ ДОСЬЕ
Сьогодні виповнюється 181 рік від дня народження нашого видатного земляка Архипа Куїнджі.
З цього приводу навіть ґуґл вітає українців. Але цього разу у вказаній ґуґлом даті народження митця закралася помилка.
Досі вважалося, що Куїнджі народився у 1842 році, але зовсім нещодавно маріупольські музейники встановили точну дату – 1841 рік.
Але справа не в цифрах. Архип Куїнджі – це безсумнівна величина світового значення.
Український художник урумського походження перевернув уявлення про роботу зі світлом і став містком, що з’єднує класичний живопис і сучасне мистецтво.
Архип Куїнджі – це культурне надбання всього світу. І він – наш.
Архип Куїнджі (27.01.1941 – 24.07.1910)
Донеччина славиться багатьма видатними людьми, імена яких і досі широко відомі не тільки в Україні, але й по всьому світу. Однією з видатних постатей Донеччини є відомий живописець Архип Куїнджі, якому в цьому році виповнюється 180 років з дня народження. Його картини викликають захоплення і нині.
Куїнджі з переводу турецькою означає ювелір. У живописі Архип Куїнджі показав себе справжнім майстром.
Народився майбутній художник під Маріуполем у с. Карасівка. Прізвище його батька Івана Христофоровича Еменджі з татарської означала «трудяща людина». Архип осиротів рано, у 4 роки. Після смерті батька його на виховання забрали брат та сестра батька. Рано пішов «у люди» - на власний заробіток. Спершу працював у будівельного підрядника, потім у хліботорговця. Архип навіть не встиг закінчити початкову міську школу. Грамоті навчився у вчителя-грека, а його захопленням стає малювання. У віці 14 років пішки добирається до Криму в Керч з надією зустрітись з Айвазовським. Але не застає відомого мариніста у місті та 4 місяці під наглядом копіїста Фесслера тре фарби, копіює картини Айвазовського.
Далі доля закинула Архипа до Одеси, де він працює ретушером фотографій. Цією працею він заробив собі невеличкий капітал та відправляється до Петербурзьської Академії мистецтв, де стає вільним студентом. Там він знайомиться з Репіним, Васнецовим, Савицьким. У 27 років отримує звання «вільного художника» та бере собі прізвище «Куїнджі».
Слава прийшла до художника у 1876 році після демонстрації картини «Українська ніч». 1878 року картини Куїнджі мали прийом на Всесвітній виставці в Парижі.
Справжньою сенсацією стала виставка лише однієї картини «Місячна ніч на Дніпрі». Художник так змішав свої фарби для картини, що цей витвір став найвідомішим на той час на теренах не тільки країни а й Європи.
Викладач Академії Мистецтв, професор, дійсний член Академії, керівник художньої майстерні, надзвичайно добрий Архип Іванович завжди прагнув допомогти кожному морально та матеріально.
Його пейзажні картини користувались великим попитом. За своє життя він створив майже 200 творів. Куїнджі підтримав студентські виступи проти царизму, був засуджений на два дні домашнього арешту та звільнений від викладання. Куїнджі продовжив заняття з учнями приватним чином і навіть влаштував їм стажування за кордоном за власний кошт.
Коли студенти задумали створити Товариство імені Куїнджі, художник передав у його власність усі свої картини та гроші (понад півмільйона рублів, що на той час було величезною сумою), а також землі в Криму, що належали йому.
Помер Куїнджі 24 липня 1910 року від тяжкої серцевої хвороби, в присутності своїх учнів М. Реріха, М. Хімоні, В. Зарубіна.
Відомі твори Архипа Івановича: «Вечір в Україні» 1878-1901 рр., «Дніпро вранці», 1881 року, «Березовий гай», 1879 року, «Чумацький шлях у Маріуполі», 1875 року.
На батьківщині у м. Маріуполь встановлено монумент молодому художнику, а художній музей м. Маріуполя та дитячу художню школу названо на честь А. І. Куїнджі. До речі, на першому поверсі музею, в 3-х залах розмістилися експозиції, що розповідають про життя та творчість Архипа Івановича Куїнджі: фотографії, документи, листи, предмети тогочасних меблів. Але головне це картини великого майстра. У музеї представлені їх копії в натуральну величину, дуже гарної якості. Є і першотвори А.І. Куїнджі: ескіз «Червоний захід сонця», два етюди «Осінь. Крим» та «Ельбрус».