Цього року видатній мешканці нашого краю Суярко Олександрі Василівні виповнилося би 100 років. Вона з родини запорозьких козаків, батька якої було репресовано та знищено. Вона - сама Геологія Донеччини 20-го сторіччя, яка віддала науці все життя.
Костянтинівська центральна міська публічна бібліотека багато років формує фонд краєзнавчих видань. Сьогодні маємо можливість презентувати книгу О.В. Суярко "Моя Україна — і біль, і надія" (спогади старої провінціалки) (2006 р.) в електронному форматі.
Книга спогадів Олександри Василівни Суярко - дуже цінне, цікаве та надзвичайно живо написане історичне джерело, що охоплює історію України з 20-хх років 19 ст. аж до подій помаранчевої революції. У ньому, на прикладі, одніє з мільйонів сімей, що стали жертвами комуністичного режиму, яскраво продемонстровано, як знищувалася людська гідність і культивувався страх, як тоталітарна влада шляхом терору і всеосяжної пропаганди розчиняла особистість у керованому натовпі. І все ж таки, крізь вогонь і воду, авторка, і з нею весь український народ, пронесли надію на свободу та щастя і одержали перемогу.
Суярко Олександра Василівна - відомий геолог в Україні. Свого часу очолювала найбільшу в СРСР геологічну партію і майже півстоліття вела розвідку надр Донбасу. Вона шукала для країни не лише вугілля, ртуть, свинець, алмази, а й найбільшу цінність Донецького регіону – воду. Все життя ця жінка відкривала таємниці землі, закладені ще 40 мільйонів років назад – в Мезозойську еру – за що й отримала серед колег поважний титул «Мезозойської цариці». В ті часи копалини Донбасу складали одну шосту надрових багатств усього СРСР і визначали могутність й імідж країни, збагачували її. Проте власних багатств пані Олександра не накопичила. Навпаки, історія її життя – історія втрат і перемог. А підсумок – численні відкриття, увічнені в енциклопедіях і підручниках, позначені на світових картах. І материнська радість – син - доктор геолого-мінералогічних наук, професор Василь Григорович Суярко один з найвідоміших геологів України, що працює у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна, продовжує справу її життя – служити Україні.
Суярко О.В. Моя Україна — і біль, і надія (спогади старої провінціалки) / О.В. Суярко. - Харків: Фоліо, 2006. — 182 с.
Довідково
У 2013 році Харківська ОДТРК презентувала новий фільм «Мезозойська цариця» із всеукраїнського авторського проекту Людмили Морозової «Народний телероман «Мати». Ідея цього проекту - показати історію української держави крізь постаті жінок-матерів, життя яких уславило Україну. Героїнями документального серіалу вже стали представниці Рівненської, Тернопільської, Івано-Франківської, Черкаської, Львівської, Чернівецької, Донецької областей. Новий фільм «Народного телероману «Мати» «Мезозойська цариця» присвячений найстарішому геологу в Україні Олександрі Василівні Суярко.
Джерело
https://comin.gov.ua/news/teleproekt-narodniy-teleroman-mati-kharkivskoi-odtrk Телепроект "Народний телероман "Мати" Харківської ОДТРК
Костянтинівська центральна міська публічна бібліотека запрошує користувачів до читання краєзнавчої літератури.
#громадачитає