,

Форум
Фотоальбом
Оголошення
Наше опитування
Як ви вважаєте, чи потрібна нашій громаді бібліотека?
Так
Ні
Не знаю
Інше


Показати усі опитування
«    Листопад 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Архів новин сайту
Листопад 2020 (70)
Жовтень 2020 (53)
Вересень 2020 (72)
Серпень 2020 (18)
Липень 2020 (89)
Червень 2020 (106)
Наша адреса:

Костянтинівська центральна міська бібліотека знаходиться за адресою:
85113 м. Костянтинівка Донецької області
б/р Космонавтів, 11
тел. /факс(06272) 2-70-06
e-mail: konstlib(dog)ukr.net

Літній графік роботи с 1 липня по 31 серпня: бібліотека працює с 10:00 до 18:00. Вихідні - неділя, понеділок.

Проїзд від залізничного вокзалу автобусом №1,2,6 до зупинки "Універсам"

Банківські реквізити бібліотеки:

Рахунок № 35425007003007
УДК у Донецькій області
МФО 834016
Код організації (ЄДРПОУ) 00183816

 


«Декларація про державний суверенітет – початок творення Української незалежної держави»

КЗК «ЦСПБ»

Костянтинівська центральна міська публічна бібліотека

Довідково - інформаційний сектор

Центр громадянської освіти

Пункт доступу громадян до публічної інформації


«Декларація про державний суверенітет – початок творення Української незалежної держави»


Правова історична закладкаШановні користувачі !

Цього року ми відзначаємо 23-ту річницю проголошення Декларації про державний суверенітет України . 16 липня 1990 року Верховна Рада тоді ще УРСР ухвалила доленосний документ, який закріпив основи Української Держави . За своїм юридичним змістом Декларація про державний суверенітет України не потребувала жодних додаткових актів про незалежність .

Декларація про суверенітет визначила національну державність українського народу , закріпила республіканську форму держави, самостійність, верховенство і неподільність державної влади на всій території.


Довідково- інформаційний сектор завжди з Вами!

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА:


У листопаді 1988 року , першою серед радянських республік , декларацію про державний суверенітет прийняла Естонія . В цей період ідея створення суверенної Ук-раїнської держави була проголошена головною метою діяльності Народного руху України . Під тиском демократичних процесів у СРСР і Україні керів-ництво КПУ бере на озброєння гасло боротьби за незалежність . Уже лютневий 1990 року Пленум ЦК КПУ прийняв постанову про розробку проектту законів про економічну незалежність України та висловився за його розгляд у ВР УРСР нового скликання . Через місяць – на березневому пленумі ЦК КПУ – була прийнята резолюція про політичний та економічний сувере-нітет України.
У складі депутатів Верховної Ради УРСР XII скликання (1990—1994 pp.) абсолютну більшість (239 чол.) становила компартійна частина. Однак ідея національного відродження незалежності заявляла про себе все активніше й наполегливіше устами меншості, національно-демократичної частини депутатів. Партійно-державне керівництво республіки не могло протистояти цим настроям і вперше пішло на крок, що суперечив політиці центру, який не збирався відмовлятися від диктату в ставленні до республік.

16 липня 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України, якою було проголошено наміри народу України самостійно вирішувати свою долю.

Декларація складається зі вступу (преамбули) та 10 розділів:

I. Самовизначення української нації

II. Народовладдя

IIІ. Державна влада

IV. Громадянство.

V. Територіальне верховенство

VI. Економічна самостійність

VII. Екологічна безпека

VIII. Культурний розвиток

IX. Зовнішня і внутрішня безпека

X. Міжнародні відносини

Основні положення Декларації:

— народ України становлять громадяни Республіки всіх національностей;

— закріплено державний, народний, національний суверенітети, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах;

— поділ державної влади на законодавчу, виконавчу, судову;

— виняткове право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством;

— самостійність України у вирішенні питань економіки, екології, культурного розвитку, зовнішньої і внутрішньої безпеки, міжнародних відносин;

— миролюбна зовнішня політика, постійний нейтралітет;

— визнання верховенства загальнолюдських цінностей над

класовими;

— гарантія права на вільний національно-культурний роз

виток всіх національностей, ідо проживають на території України;

— необхідність піклуватися про задоволення національно-культурних потреб українців за межами Республіки.

Через нерішучість і непослідовність більшості народних депутатів Декларації не було надано статусу конституційного акта. У результаті вона могла залишитися планом на майбутнє, набором добрих побажань. Однак та ж обережна більшість погодилася на внесення до Конституції УРСР статті, що проголошувала верховенство законів Української РСР над союзними законами. Цей важливий крок сприяв наповненню Декларації реальним змістом.

Історичне значення Декларації про державний суверенітет України полягає в тому, що:

— суверенітет офіційно визнано необхідною умовою дальшого розвитку української нації;

— визначено основні напрямки діяльності по досягненню реального суверенітету.

Ще в часи перебування України у складі СРСР закладено основи майбутньої незалежності нашої держави, зроблено перший крок на шляху до неї.

    

РАДИМО ПРОЧИТАТИ:

Декларація про державний суверенітет України:прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 року // Рад. Україна . – 1990. – 17 лип.

Україна . Президент Про відзначення 20-ї річниці Декларації про державний суверенітет України [Текст] : указ від 20 квіт. 2010 р. №561 // Уряд. кур`єр . – 2010. – 22 квіт. – С.4.

Коцюба О. Узурпація права народу : гілки влади і гарантії Конституції [Текст]/О.Коцюба// Голос України. – 2008. – 22 лип. – С.8-9.

Литвин В.Найвагоміший крок на шляху розбудови суверенної, незалежної Української держави [Текст]: доповідь Голови Верховної Ради України з нагоди 20-ї річниці прийняття Декларації про держ. суверенітет України /В.Литвин// Голос України. – 2010. – 17 лип. – С.2-3.

Нагребецька I.  "А ми тую червону калину пiдiймемо..."  [Текст ]I. Нагребецька     // Урядовий кур’єр.-2012. - 17 липня. -С. 1-2        

Плющ І. Наріжний камінь державності [Текст]: до 20-річчя ухвалення Декларації про держ. суверенітет України /І.Плющ// Голос України. – 16 лип. – 2010. – С.4-5.

Шемшученко Ю. Державний суверенітет і правова держава [Текст] :до 20-річчя  Декларації про держ. суверенітет України /Ю.Шемпученко// Віче. – 2010. - №16-(серп.). – С.2-3.

Ющик О. Проблема співвідношення Декларації про державний суверенітет і Конституції України в контексті правової держави [Текст]/О.Ющик// Віче. – 2010. - №16 (серп.). – С.16-17.


Правову історичнузакладку склала провідний бібліограф Шпакова НОбсудить на форуме