Центральна міська публічна бібліотека
Довідково - інформаційний сектор
Квітне ліс пахучим Рястом
Пишно-пишно, рясно-рясно…
(до 75 річниці з дня народження
Юрія Каверіна(Ряста)
#СПИСОК ДЛЯ ПРОЧИТАННЯ
Шановні користувачі!
Лише за пару століть Костянтинівська земля дала Україні та світу десятки відомих людей - вчених, військових, діячів культури і мистецтва, спортсменів.
У лютому 2020 року виповнюється 75 років з дня народження Юрія Ряста (Каверіна). Це наш земляк , поет. Збирати матерали про відомих людей нашого краю- це наше завдання. Маємо надію, що #СПИСОК ДЛЯ ПРОЧИТАННЯ стане у нагоді учителям української мови , студентам філологам та учням.
Запрошуємо до знайомства.
Читайте українською у будь-якому форматі !!!
Довідково-інформаційний сектор бібліотеки завжди з Вами!
"Топчу, топчу ряст! Дай, Боже, того року діждати і ряст топтати!"
Ряст - багаторічна трав'яниста лікарська рослина, що цвіте рано навесні білими, жовтими, червонуватими або фіолетовими квіточками, зібраними в китиці. Зацвітає ряст не поодинці, а вкриває галявини і видолинки. Саме тому топтати його було легко і просто. Однак, часи змінились, і фраза "топтати ряст" стала символічною і залишилась в українському фольклорі та у текстах декотрих письменників. Топтання рясту було колись масовою весняною розвагою для сільських людей. Вони поспішали у місця рясного (либонь і від слова "ряст") цвітіння рясту і босоніж пританцьовували по квітах, примовляючи: "Топчу, топчу ряст! Дай, Боже, того року діждати і ряст топтати!"
Ряст – псевдонім поета Юрія Каверіна.
В літературу він прийшов у доволі зрілому віці — надто доскіпливо ставився до своєї творчості, тому й книжок на творчому рахунку Юрія Ряста не так багато: «Мати й сонях», «Многая літа», «Курай», дитяча збірка «Яворовий дощик». І членом Національної спілки письменників став лише під шостий десяток.
А до того доля добряче гартувала Юрія Каверіна . Народився він на Донеччині в селі Іванопілля Костянтинівського району.
«Та дякую шахтарській
землянці,
Де мати мене спородила,
Без лікарів і повитух.
І тільки коза та
У яслах сіно жувала,
Та й мислила собі:
«Чим не Богородиця жона
та стражденна?»
Дитинство пройшло на Хмельниччині, а після армії Юрій знову повернувся на Донбас, влаштувався на завод вогнетривкої цегли. «Це взагалі специфічний край, слабаків там не люблять, — згадував пан Юрій. — Більшість робітничих містечок Донбасу жила за своїми кримінальними законами. Тут були цілі династії зеків — це коли батько повертався з ув’язнення, а на його місце йшов старший син, потім підростав молодший. Щотижня когось знаходили мертвим, але міліція в це мало втручалася. 80% підлітків перебувало на обліку в міліції. Місто було хронічно хворим на алкоголізм, а традиційною «перевіркою на вошивість» було випити з горла пляшку горілки і піти на танці. Я сам через це проходив, так що можу». «Я вижив там», — напише він потім в одному з віршів.
І слухали братки, Затамувавши подих,
Чиїсь хмільні рядки
Про Мурку і про подвиг,
Гуляли до зорі…
Зумисне? Ненароком?
Гасили ліхтарі –
І ставили під оком…
Я вижив там.
А потім був філологічний факультет Донецького державного університету, робота в Музеї народної архітектури і побуту України, журналістська праця. Побував він і в фольклорних експедиціях в Чорнобильську зону, що пізніше вилилося у філософські роздуми про долю своєї землі: «Гинуть села поліські під зливами. Лиходій всі дахи розкрив. Накривають лелеки їх крилами, — Не стачає лелекам крил...». Він писав не так багато. Ще менше — показував іншим. Але те, що лишилося, вражає своєю глибиною і мудрістю і лишається в серці назавжди.
Останні роки Юрій Ряст тяжко хворів. Кілька років тому встиг перевидати першу збірочку «Мама і сонях» — своєрідний реквієм жертовній материнській долі. А коли і сам відчув, що скоро піде за межу, попросив, щоб на прощання з ним прийшли тільки найближчі. Він хотів, щоб усі його запам’ятали молодим і вродливим. Таким він і залишиться назавжди в пам’яті усіх «радосинців».
Радимо прочитати із фонду бібліотеки :
Ряст, Ю. Нумо, спочатку, зозуле: вибрані твори/ Ю. Ряст. - К.: Щек, 2015. - 432 с.
До вибраного «Нумо, спочатку, зозуле» Юрія Ряста (18. 02. 1945 – 17. 09. 2014) увійшли поезії з книжок: «Мати і Сонях» (1997), (2011 – видання друге доповнене), «Многая літа» (2002), «Курай» (2009), недрукований цикл поезій «Княжа зима» (з юнацького зшитку), афоризми, фрази, перефрази. А також літературно-публіцистичні статті, есеї та інтерв’ю, друковані в газеті «Сільський час» (1998-2006).
Ряст, Ю. Курай. Поезiї [Текст] / Ю.Ряст. - К: Пульсари, 2009. - 136с.
Біль,любов, тонка іронія, роздуми про нелегкі шляхи Батьківщини- провідні мотиви збірки.
Ряст, Ю. Мати i сонях. Поезiї, 2-ге вид.[Текст] / Ю. Ряст. - К: Етнос, 2011. - 96с.
Збірка віршів присвячена найдорожчій людині – матері. Назви її розділів символічні. "Стрітення” – це передвістя Весни, зустріч Зими з Літом, радість спілкування дитини з матір’ю та природою. "Здвиження” – перехід. На Здвиження земля движеться ближче до Зими. Ключниця-зозуля першою летить у теплі краї. Мати теж першою відходить, полишаючи по собі теплу пам’ять. У неї – ключі від вирію...
Ряст, Ю. Многая лiта. Поезiї. [Текст] / Ю. Ряст. - К: Задруга, 2002. - 104с.
Юрій Ряст був глибоким і вимогливим поетом і публіцистом, уважним перекладачем і редактором. Йому було притаманне точне смислове й стилістичне відчуття слова.Читайте « Многая літа»
Статті із періодичних видань:
Березин В. Ряст народився на Iванопiллi, а зацвiв у Києвi. / В. Березин // Провинция. - 2011. - 14 декабря. - С.13 .
Вiдкрито iм'я земляка-поета. // Константиновская Нива. - 2012. - 30 марта. - С.3.
Березин В. Нелєпiвський початок Ряста. / В. Березин // Провинция. -2012. - 28 марта. - С.12.
Дiалог з поетом земляком. // Константиновская Нива. - 2012. – 18 мая. - С.2.
Шпакова Н. Аномальне диво нашого життя. / Н. Шпакова // Знамя индустрии. - 2013. - 24 января. - С.7.
Озирнися, душе, на пiвкроцi. // Провинция. - 2013. - 6 февраля. - С.12.
Швець В. Своя стежина, що приведе до Бога. / В. Швець // Знамя индустрии. - 2013. - 19 марта. - С.4.
Степаненко Л. Поет, письменник. Журналіст. / Л.Степаненко // Знамя индустрии. - 2015. - 1 января. - С.7. Український Донбас. Календар дат на лютий. // Провинция. - 2015. - 28 января. - С.13.
Ресурси відділеного доступу:
Кирпа Г .Поет, що вміє зводити Золоті ворота [Електронний ресурс] // tekstover – Електронні дані. –– Режим доступу: http://tekstover.in.ua/1203/ , вільний (дата звернення 30. 01.- .2020 р.). – Назва з екрана .-Мова укр.
НЕСТОПТАНИЙ РЯСТ [Електронний ресурс] //Україна молода – Електронні дані. –– Режим доступу: https://www.umoloda.kiev.ua/number/2531/164/89528/ , вільний (дата звернення 28. 01.- .2020 р.). – Назва з екрана .-Мова укр
Юрій РЯСТ [Електронний ресурс] //Весела абетка – Електронні дані. –– Режим доступу: http://abetka.ukrlife.org/ryast.html , вільний (дата звернення 28. 01.- .2020 р.). – Назва з екрана .-Мова укр
«Рідко дома бував… полював за вітрами. Аж тепер, аж тепер я оце зрозумів....» (до 70-річчя з дня народження Юрія Ряста) Рекомендаційний краєзнавчий список. [Електронний ресурс] : Костянтинівська центральна міська публічна бібліотека: веб-сайт. - Режим доступу: http://konstlib.net/node/11882 ,вільний, (дата звернення: 30.01.2020). - Назва з екрана. -Мова укр
Рястом розквітне рідна земля... Наш земляк, поет Юрій Ряст /Краєзнавча біографічна закладка/ поезії [Електронний ресурс] : Костянтинівська центральна міська публічна бібліотека: веб-сайт. - Режим доступу:http://konstlib.net/node/2270 ,вільний, (дата звернення: 30.01.2020). - Назва з екрана. -Мова укр.